Betonarme kolonlarda farklı bağlama şekilli çirozların eksenel yük kapasitesine etkisi
The effects of different bending types of cross tie on axial load capacity in reinforced concrete columns
  1. Tez No: 797833
  2. Yazar: ERGÜN TAŞÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKERİM İLGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ülkemiz dünyanın önemli deprem kuşaklarından biri üzerinde yer aldığından, hasara neden olan depremler oldukça sık olmaktadır. Meydana gelen depremlerde, ağır hasar gören veya yıkılan yapılar gözlemlendiğinde ya hatalı ya da güncel deprem yönetmeliğine göre projenin uygulanmadığı yapılan kontrollerde gözlemlenmiştir. Yapılan incelemelerde, donatı düzenlemelerindeki yanlışlıkların, eksikliklerin, enine donatılarının kanca kıvrımının ve bağlanış şeklinin yanlış uygulandığı görülmüştür. Gerek laboratuvar deneylerinde gerekse depremlerden sonra yapılan gözlemlerde yanlış bükülen etriye ve çiroz kancalarının beton örtüsü dağıldıktan hemen sonra açıldığı ve sargı etkisinin kaybolduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışmada yürürlükte olan 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'ne göre betonarme kolonlarda kullanılan çirozların bağlanma şekillerinin taşıma kapasitesine etkisini eksenel yükleme ile yük-deplasman eğrileri deneysel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is located on one of the most important earthquake zones in the world, earthquakes that cause damage are quite frequent. When the damaged or collapsed structures in the earthquakes occurred, it was observed in the controls that either the faulty project was implemented or the project was not implemented according to the current earthquake regulation. In the investigations made, it was observed that the inaccuracies and deficiencies in the reinforcement arrangements, the hook bend and the way of connection of the transverse reinforcement were applied incorrectly. Both in laboratory experiments and in observations made after earthquakes, it was observed that the stirrup and crossty hooks, which were bent incorrectly, were opened immediately after the concrete cover was dispersed, and the effect of the winding disappeared. In this study, it is planned to experimentally examine the axial loading and load-displacement curves of column samples consisting of stirrups and crossties with different angles of hook bends by using different test parameters such as concrete compressive strength, reinforcement yield strength, section properties and eccentricity.