Development and validation of a cloud framework for a large scale enterprise in defense industry
Savunma sanayi alaninda faaliyet gösteren büyük ölçekteki bir işletme için bulut çerçeve geliştirmesi ve doğrulanmasi
- Tez No: 797920
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde bulut bilişim birçok endüstrinin modernleşme süreçlerinde aktif olarak kullanılır hale gelmiştir. Tez çalışması kapsamında bir durum çalışması yapılarak savunma sanayi endüstrisinin yazılım geliştirme süreçlerinde bulut bilişimin kullanımını sağlayan bir çerçeve geliştirilmiştir. Geliştirme esnasında savunma sanayinin getirdiği güvenlik ve gizlilik kısıtlarına uygun bulut sınıfı seçilmiş ve mevcut teknolojilerin yerine bulut bilişim kullanımında yaşanan zorluklar ifade edilmiştir. Geliştirilen çerçeve, savunma sanayi çalışanlarının kullanımına sunulmuştur. Çalışma sonunda bir anket çalışması ile geliştirilen çerçevenin kullanımı doğrulanmış, literatürdeki çalışmalarla benzerlik ve farklılıkları tartışılmış ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur. Savunma sanayi yazılımlarının modernleşmesi sürecinde tüm kısıt ve gereksinimlere uyarak yapılan bu çalışma öncü yapısı ile gelecek çalışmalar için önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, cloud computing has become actively used in the modernization processes of many industries. Within the scope of the thesis study, a case study was carried out, and a framework was developed that enables the use of cloud computing in the defense industry software development processes. During the development, the cloud class was chosen in accordance with the security and privacy constraints brought by the defense industry and the difficulties experienced in using cloud computing instead of existing technologies were expressed. The developed framework has been presented to defense industry employees. At the end of the study, the usage of the developed cloud framework with a questionnaire study was validated, the similarities and differences with the studies in the literature were discussed, and suggestions for future studies were presented. This study, which was carried out by complying with all restrictions and requirements in the defense industry software modernization process, is important for future studies with its pioneering structure.