GIS araçlarıyla taşkın risk değerlendirmesi
Flood risk assessment using GIS tools
  1. Tez No: 797921
  2. Yazar: ABDULBASET SHABAN KABAKIBOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sellerin dünya çapındaki sonuçları, çevre üzerindeki muazzam baskı, maruz kalan insanlar ve buna bağlı can kayıpları ve ekonomik yıkım nedeniyle son yıllarda arttı. Taşkın düzlüklerinde inşaatların artması da dahil olmak üzere çeşitli koşulların bir sonucu olarak seller daha zararlı hale geldi. Son yıllarda, taşkın duyarlılığını değerlendirmek için CBS uygulamalarının kullanılmasına büyük ilgi olmuştur. Bu tezde, Suriye'deki Asi Nehri boyunca taşkın değerlendirmesinde CBS'nin kullanımını inceliyoruz. Arazi kullanımı, eğim, yükseklik ve bina büyüklüğü, taşkına karşı savunmasızlık değerlendirmesinde taşkınla ilgili değişime fiziksel katkılarına göre sıralanır. Amaç, nehir taşkınlarından ciddi şekilde etkilenmesi muhtemel yerlere dikkat çekmektir. Bu araştırmanın sadece su derinliği varsayımını dikkate aldığına dikkat edilmelidir. Bu nedenle, tam bir resim için tüm bölgedeki taşkınların daha derinlemesine bir hidrolik ve hidrolojik analizi tercih edilir. Sonuçlar, Suriye'deki Asi Nehri yakınlarındaki alanların, özellikle dağlık ve kentsel/çorak alanların sel tehlikesi altında olduğunu gösterdi. Suyun hızlı hareket etmesini sağlayan havza içindeki bina bölümleri özellikle sel riski altındadır.
Özet (Çeviri)
Floods' worldwide consequences have increased in recent years due to their enormous strain on the environment, exposed people, and associated losses of life and economic devastation. Floods have become more damaging as a result of a variety of circumstances, including increasing construction on flood plains. In recent years, there has been a lot of interest in employing GIS applications to evaluate flooding susceptibility. In this thesis, we examine the use of GIS in flood assessment along the Orontes (Asi) River in Syria. Land use, slope, elevation, and building size are ranked according to their physical contribution to flood-related change in an assessment of flood vulnerability. The goal is to draw attention to places that will likely be severely affected by river flooding. It should be noted that this research just takes into account the assumption of water depth. Therefore a more in-depth hydraulic and hydrologic analysis of the flooding in the whole region would be preferable for a complete picture. The results showed that areas near the Orontes River in Syria are in danger of flooding, particularly the mountainous and urban/barren areas. Building sections inside the basin, which enable water to move quickly, are particularly at risk of flooding.