COVID-19 detection application based on hybrid deep learning technique
  1. Tez No: 798084
  2. Yazar: AWS MOHAMMED HAMEED AL KHAZRAJI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Son yıllarda yaşadığımız pandemi ve özellikle akciğerlerde bu salgına neden olan covid-19 virüsü ve bu hasarın teşhisi ve bu hastalığın röntgen ile konulabilmesi nedeniyle daha fazla dikkat göstermeliyiz. hastalıkları ve akciğer hastalıklarını araştırmak ve bu hastalıkları derin öğrenme yöntemlerini kullanarak tanımak. Çalışmamızda kullanılan Kaggle'dan alınan göğüs radyografilerine odaklanıyoruz. Bu veri seti yaygın meme hastalıklarını içerir. Bu hastalıklar covid19, normal ve diğer hastalıklardır. Bu çalışmada, röntgen testlerini analiz ederek Covid-19'u tespit etmek için verimli Covid-19 tespit çerçevesi sunulmuştur. Önerilen çerçeve tabanlı CNN, balina optimizasyon algoritması (WOA) ve SVM sınıflandırıcı ile birleştirildi. Bu çalışmadaki ana katkı, doğru tahmin ve minimum yürütme süresi ile Covid-19'u tespit etmek için CNN'yi balina optimizasyon algoritması ve SVM ile birleştirmektir. Sunulan yöntemi doğrulamak için birkaç senaryo yürütülür. Son olarak, elde edilen sonuçlar bu sorunu çözmek için sunulan çeşitli çalışmalarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the pandemic that we have had in recent years and the covid-19 virus that is causing this epidemic, especially in the lungs, and the diagnosis of this damage and this disease can be done with X-rays, we should give more attention to investigating diseases, and lung diseases and recognize these diseases using deep learning methods. We focus on chest radiographs from the Kaggle, which were used in our study. This data set includes common breast diseases. These diseases are covid19, normal, and other diseases. In this study, efficient Covid-19 detection framework presented to detect Covid-19 by analyzing x-ray tests. The proposed framework-based CNN combined with whale optimization algorithm (WOA) and SVM classifier. The main contribution in this study is combining CNN with whale optimization algorithm and SVM to detect Covid-19 with accurate estimation and minimum execution time. Several scenarios are executed to validate the presented method. Finally, the obtained results compared with several studies presented to solve this problem.