Hydrodynamics of unmanned underwater vehicles
- Tez No: 798086
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ AYDIN ŞALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Uzaktan Kumandalı Araç (ROV'lar) bir araştırma ve geliştirme çalışmasıdır, ROV'lar genellikle petrol ve gaz endüstrisinde boru hattı denetimi ve bakımı için kullanılır. Bu proje için yapılacak CAD programı ile ROV prototipi tasarlayın ve belirlemek için hareket denklemini tanımlayın Bernoulli bağlamında suya batırılmış (ROV'ler) tarafından üretilen hidrodinamik kuvvetler ve Navier-Stoke denklemleri. Dinamik davranış hakkında daha fazla bilgi, tasarım, kontrol, ve en derin yerlerine gidebilecek otonom sualtı araçları için en iyi rotaları planlayın. okyanus. eklenen kütle ve hidrodinamik sürüklemenin ana iki hidrodinamik olduğu gösterilmiştir. ilgi çeken miktarlar. Potansiyel akış teorisi ve hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD) uygulanır ve ampirik tahminle karşılaştırılır. Üç itici ünitenin gücü, Biri kaldırma hareketi için kullanılan veya yükseltme ve aracın indirilmesi. İkinci iki itici ünite, dalgalanmanın ileriye doğru hareket etmesi için kullanıldı. ve geri ve sola ve sağa döndürmek için yalpalamak, başka bir deyişle aracı yönlendirmek. o tasarlar kabarma basıncını belirlemek için iki analitik yöntem kullanarak ana gövde direnci derinlik gereksinimini belirler.
Özet (Çeviri)
Remotely Operated Vehicle (ROVs) is a research and development effort, ROVs are commonly used in the oil and gas industry for pipeline inspection and maintenance. For this project, it will design ROV prototype by the CAD program and describe the equation of motion to determine the hydrodynamic forces generated by (ROVs) submerged in water, in the context of Bernoulli and Navier-Stoke equations. A greater knowledge of dynamic behavior will help design, control, and plan the best routes for autonomous underwater vehicles that can go to the deepest parts of the ocean. added mass and hydrodynamic drag are shown to be the main two hydrodynamic quantities that are of interest. Potential flow theory and computational fluid dynamics (CFD) are applied and compared with the empirical estimate. Three thruster units' power apply to the ROV under consideration, one of which is employed for heave movement, or raising and lowering the vehicle. The second two thruster unit has been used for the surge to move forward and backward, and yaw to rotate left and right, in other words to steer the vehicle. It designs the main hull resistance using two analytical methods to determine the bulking pressure to determine the depth requirement.