Avrupa resim sanatında John William Waterhouse'un yeri ve önemi
The place and importance of John William Waterhouse in Eureopean art of painting
- Tez No: 798128
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ALMELEK İŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İngiltere'de 19 yüzyıl Kraliçe Viktorya Döneminde (1838-1901) seri üretim ve makineleşme hayatı önemli ölçüde etkilemiş, ekonomik açıdan ülkeyi oldukça ileri götürmüştür. Dönemin önemli kişilikleri bu egemen kültüre karşı çıkmış, Ön Raffaellocu Kardeşlik (Pre-Raphaelite Brotherhood) bir araya gelmiştir. Ön Raffaellocu Kardeşlik, sanatsal geleneklere başkaldıran, aynı görüşe sahip İngiliz şair ve eleştirmenlerden oluşmuştur. 19 yüzyılda ortaya çıkan bu grup, klasik sanatın göz kamaştırıcı üslubuna ve kompozisyonuna geri dönmek istemişlerdir. Bu harekete geç katılan John William Waterhouse (1849-1917), akımı kardeşliğin dağılmasından yıllar sonra benimsemiştir. Klasik temalara olan ilgisiyle, çoğunlukla mitolojik ve edebî eserler üreten Waterhouse, Kraliyet Akademisi'nin yardımcı üyesi olmuştur. Genellikle doğadan ilham alan John William Waterhouse'un resimleri, mitolojik öyküler, edebî betimlemeler, Antik Roma yaşamından esinlenilen sahneler ve Arthur efsaneleri gibi zengin kaynaklardan beslenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mass production and mechanization had a significant impact on life in the 19th century Queen Victoria Era (1838-1901) in England, it has taken the country very further economically. Important personalities of the period opposed this dominant culture, and the Pre-Raphaelite Brotherhood came together. The Pre-Raphaelite Brotherhood consisted of like-minded English poets and critics who rebelled against artistic conventions. This group, which emerged in the 19th century, wanted to return to the dazzling style and composition of classical art. John William Waterhouse (1849-1917), a late participant in this movement, adopted the movement years after the dissolution of the fraternity. Waterhouse, who produced mostly mythological and literary works with his interest in classical themes, became an assistant member of the Royal Academy. Often inspired by nature, John William Waterhouse's paintings draw on rich sources such as mythological stories, literary descriptions, scenes inspired by Ancient Roman life, and Arthurian legends.