Tüketicilerin yöresel gıdalara yönelik gıda güvenliği algısını etkileyen faktörlerin belirlenmesi: İzmir ili örneği
Determination of factors affecting consumers' perception of food safety for local food: A case study of Izmir province
- Tez No: 798220
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın ana amacı, tüketicilerin yöresel gıdalara yönelik gıda güvenliği algısını etkileyen faktörlerin ortaya konmasıdır. Araştırmanın saha çalışması, İzmir ilinin en yüksek nüfuslu iki merkez ilçesi olan Bornova ve Karşıyaka ilçeleri ile birçok yöresel gıdaya sahip Ödemiş ve Tire ilçelerinde gerçekleştirilmiştir. Tüketicilerin yöresel gıda satın alma nedenlerini etkileyen faktörlerin analizinde 5'li Likert Ölçeği ile kurgulanan yargılardan yararlanılmıştır. Likert tipi soruların güvenirliğinin değerlendirilmesinde Cronbach Alfa (Reliability Analysis) testi kullanılmıştır. Tüketicilerin yöresel gıdalara yönelik gıda güvenliği algısını etkileyen faktörlerin belirlenmesi için ise İkili (Binary) Lojistik Regresyon Analizi'nden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre oluşturulan modelde yer alan altı açıklayıcı değişkenin (yaş, eğitim durumu, medeni hal, gıda ürününün coğrafi işaretli olması, çevreye daha az zararlı olması, taze olması) tüketicilerin yöresel gıdalara yönelik gıda güvenliği algısında etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to reveal the factors affecting the food safety perception of consumers towards local foods. The survey of the research was carried out in Bornova and Karşıyaka districts, which are the two central districts with the highest population, and Ödemiş and Tire districts, which have many local foods. In the analysis of the factors affecting the reasons for consumers to buy local food, judgments constructed with a 5-Point Likert Scale were used. Cronbach Alpha (Reliability Analysis) test was used to evaluate the reliability of Likert type questions. Binary Logistics Regression Analysis was used to determine the factors affecting the food safety perception of consumers towards local foods. According to the results of the research, it was determined that six explanatory variables (age, education status, marital status, geographical indication of the food product, less harmful to the environment, freshness) in the model created were effective on the food safety perception of consumers towards local foods.