Dükkân ve kafe sahiplerinin yöresel gıda ürünlerine ilişkin söylem ve pratikleri
Shop and cafe owners' discourse and practices regarding local food
- Tez No: 857782
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ÖZSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Günümüzde ekonomik alanda olduğu gibi toplumsal ve kültürel yaşamda da pek çok dönüşüm yaşanmaktadır. Özellikle kentsel orta sınıflar söz konusu olduğunda bu dönüşümlerin önemli bir boyutunu ise“yöresel gıda”,“yerel gıda”,“doğal gıda”gibi benzeri konular hakkında giderek öne çıkan tartışmalar oluşturmaktadır. Bu tür gıdalara yönelik gıda üreticilerinin, satıcıların ve satın alan kişilerin söylemleri genellikle çelişkiler içermektedir. Dahası gündelik yaşamda yöresel gıda hakkında sıklıkla kalıplaşmış ya da sorgulanmadan kabul edilen fikirler ileri sürülmektedir. Sosyal antropolojinin bakış açısına dayanan bu çalışmada, yöresel gıda ürünleri satan kişilerin deneyimlerine ve anlattıkları incelenmektedir. Dolayısıyla üretici ve tüketicileri dışarıda bırakarak konu tartışılmaktadır. Daha özgül olarak, İstanbul Beyoğlu İlçesi sınırları içinde yer alan Hasköy ve Çıksalın semtlerinde“yöresel gıda”ürünleri satan dükkân işletmecilerinin söylem ve pratiklerine odaklanmaktadır. Çalışmada,“yöresel gıda”işletmeciliği yapan kişilerin, sattıkları ürünlere ilişkin hangi söylemleri kullandıkları, ürünlere bakış açıları, dahası tedarik, muhafaza ve satış süreçlerinde ne tür yollar izledikleri ele alınmaktadır. Yöresel gıda ürünleri satan dükkân sahiplerinin, söylem yoluyla bu alanı kültürel olarak nasıl yeniden inşa ettiklerine ve aynı zamanda“yöresel gıda”ya da bu tür gıdalarda son zamanlarda yaşanan somut dönüşümlere vurgu yapılmaktadır.“Yöresel gıda”,“Yöreselin”ve“yerelliğin”ne olduğu hakkındaki kavramsal tartışmaların ardından yöresel gıdaya ilişkin geleneksel ve nostaljik çağrışımlara dikkat çekilerek, konunun sosyal sınıf, aile sermayelerinin aktarımı, cinsiyet ve aile ilişkileriyle olan bağına dikkat çekilmektedir. Çalışma, 12 Haziran-20 Eylül 2023 tarihleri arasında on biri erkek ve dördü kadın olmak üzere toplam 15 kişiyle yapılmış derinlemesine görüşmelere ve dükkânlardaki etnografik gözlemler yoluyla elde edilen verilere dayanmaktadır. Araştırmanın verileri, bu tür gıdalara satan kişilerin işlerinin pek çok aşamasında giderek daha fazla sorunla baş etmek zorunda kaldıklarını gösteriyor. Ürünlerin satışı ise büyük ölçüde bu tür gıdalara yönelik yaygın ve kalıplaşmış söylemler yoluyla mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The contemporary world has been undergoing significant transformations in both socio-cultural and economic spheres. Debates and discussions concerning“local food”and“natural food”constitute a key issue particularly for urban middle classes in the midst of these transformations. In fact, the discourses around these types of food employed by producers, sellers, and buyers seem to display a variety of contradictions. Moreover,“local food”has become the object of a great many taken for-granted assumptions in everyday parlance. This thesis, which is based upon a social anthropological perspective, examines the experiences and accounts provided by local food shop and café owners, leaving out its producers and consumers. More particularly, the thesis focuses upon the discourse and practices of some small business owners selling“local food”in the neighborhoods of Hasköy and Çıksalın within the sub-province of Beyoğlu, Istanbul. It examines what discourses these small business owners embrace regarding the“local”products they sell, their perspectives on these products, and the ways they follow in procuring, preserving, and selling these food items. It emphasizes how these small business owners reconstruct this sphere of activity by the discursive strategies they employ as well as investigating a number of tangible transformations in the realm of“local food. ”After providing an overview of the conceptual discussions about what the nature of both“the local”and“local food”involves, the thesis explores their connections with social class, the transmission of family capital, gender, and family relationships, paying particular attention to the employment traditional and nostalgic formulae on the subject. The study rests upon the data obtained by ethnographic observations made at these shops and 15 in-depth interviews conducted with their owners (11 male, four female) between 12 June and 20 September 2023. The findings of the research show that shop and café owners selling“local food”have to cope with an increasing number of challenges in their business life. The success of their sales appears to be dependent upon the employment of the widely shared discourses on“local food. ”