Demir oksit nanopartikül (FeO-NP) uygulamasının topraksız kültürde yetiştirilen fasulye (Phaseolus vulgaris L.) bitkisinin büyümesi üzerine etkileri.
Effects of iron oxide nanoparticle (FeO-NPs) application on the growth of bean (Phaseolus vulgaris L.) grown in soilless culture.
  1. Tez No: 798233
  2. Yazar: MELEK BİÇER BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DAĞHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmada, yeşil sentez yöntemi ile sentezlenmiş demir oksit nanopartikül (FeO-NP) karakterize edildikten sonra fasulye (Phaseolus vulgaris L.) bitkisinin yetiştirildiği Hoagland besin çözeltisine artan dozlarda (0, 2, 4, 6, 8 ve 10 mg/L) uygulanmıştır. Deneme 3 tekerrürlü olarak ve kontrollü koşullarda (16/8 saat aydınlık/karanlık, 25/20°C sıcaklık ve %60 nem, ışık şiddeti 10 Klux) iklim odasında 30 gün boyunca yürütülmüştür. Perlit ortamında yetiştirilen fasulye bitkisinde deneme boyunca oluşan morfolojik değişimler gözlenmiş, hasattan önce yaprakların klorofil içerikleri ölçülmüş, kök ve yeşil aksamların kuru ağırlık ve Fe, N, P, K, Ca, Cu, Mn ve Zn konsantrasyonları belirlenmiştir. Sonuçlar FeO-NP uygulamasının fasulye bitkisinin yeşil aksam %5 ve kök Fe konsantrasyonuna etkisinin istatistiksel olarak %1 düzeyinde önemli olduğunu ortaya çıkarmıştır. Yeşil aksamda en yüksek Fe konsantrasyonu (92,11 mg/kg) 10 mg/L uygulama dozundadır. FeO-NP uygulaması ile yeşil aksam N, Mg, Cu ve Mn konsantrasyonları kontrole kıyasla azalırken, P, K, Ca ve Zn konsantrasyonları uygulama dozuna göre değişiklik göstermiştir. Kök aksamda FeO-NP uygulaması kontrol grubuna kıyasla K ve Cu konsantrasyonlarında azalırken P, Mg, Zn ve Mn uygulama dozuna göre değişiklik göstermiştir. Artan dozlarda FeO-NP uygulamaları yeşil aksam kuru ağırlığını kontrole göre azaltmış, klorofil üzerine etkisi istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, iron oxide nanoparticle (FeO-NP) synthesized by the green synthesis method was characterized and applied at increasing doses (0, 2, 4, 6, 8 and 10 mg/L) to the Hoagland nutrient solution where the bean (Phaseolus vulgaris L.) plant was grown. . The experiment was carried out in 3 replications and controlled conditions (16/8 hours light/dark, 25/20°C temperature and 60% humidity, light intensity 10 Klux) for 30 days in a climate room. Morphological changes during the experiment were observed in the bean plant grown in perlite medium, the chlorophyll contents of the leaves were measured before the harvest, the dry weight and Fe, N, P, K, Ca, Cu, Mn and Zn concentrations of the roots and green parts were determined. The results revealed that the effect of FeO-NP application on 5% of green parts and root Fe concentration of bean plant was statistically significant at the level of 1%. The highest Fe concentration (92.11 mg/kg) in green parts is at 10 mg/L application dose. With FeO-NP application, green component N, Mg, Cu and Mn concentrations decreased compared to the control, while P, K, Ca and Zn concentrations changed according to the application dose. While FeO-NP application in root part decreased in K and Cu concentrations compared to control group, P, Mg, Zn and Mn application dose changed. Increasing doses of FeO-NP applications decreased the dry weight of green parts compared to the control, and the effect on chlorophyll was not found to be statistically significant.