Cyber security in e-government; A case study malware attack detection
E-devlette siber güvenlik; Bir vaka çalışması kötü yazılım saldırısı tespiti
- Tez No: 798243
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yaşadığımız bu günlerde hızla gelişen teknolojinin bizlere sunduğu yeni konseptlerden biri internet çağı“Elektronik Devlet (e-devlet)”tir. E-devlet, devlet ve vatandaş dijital ortam; basit, hızlı, düşük maliyetli, kesintisiz ve güvenli bir sistem kurmaktır. ilişki. İnternet çağında vatandaşlara ve devletlere yardımcı olan e-devlet, dağınık bürokrasiyi düzeltir, halka sunulan hizmet işlemlerini vatandaşın ayağına götürür. arşivlerde tutmak yerine bu işlemleri daha kolay, daha ucuz, daha şeffaf ve daha modern bir şekilde. Bu çalışmada, e-devlet uygulamalarında kötü amaçlı yazılım saldırıları incelenmiştir. önerilen yöntem performansını artırmak için KNN tabanlı balina optimizasyon algoritması ve K-ortalama birleştirildi model Ayrıca, DT, SVM ve KNN gibi çeşitli sınıflandırıcılar, sonuçlar. Son aşamada, önerilen yöntem bu bölümde sunulan çeşitli çalışmalarla karşılaştırılmıştır. alan ve sunulan biyometrik sistemin %99,54 doğrulukla en iyi olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
One of the new concepts offered to us by rapidly advancing technology in these days we live in the internet age is“Electronic Government (e-government)”. E-government, state and citizen in the digital environment; is to establish a simple, fast, low-cost, uninterrupted and secure relationship. E-government, which helps citizens and governments in the internet age in order to fix the messy bureaucracy, takes the service transactions offered to the public to the citizens' feet instead of keeping them in archives, and performs these transactions in an easier, cheaper, more transparent and more modern way. In this study, malware attacks investigated in e government applications. The proposed method combined KNN based whale optimization algorithm and K-mean to enhance the performance of the model. furthermore, several classifiers such as DT, SVM and KNN applied to evaluate the results. In the last stage, the proposed method compared with several studies presented in this field and show that the presented biometric system is best with 99.54% accuracy.