Üniversite öğrencilerinin dijital kamusal mal algısı: Afyonkarahisar örneği
University students' perception of digital public goods: The case of Afyonkarahisar
- Tez No: 1006886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BALKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
Özet
Günümüzde bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan hızlı dönüşüm, kamu hizmetlerinin sunum biçimlerini köklü bir değişikliğe uğratmış ve kamu maliyesi literatürüne dijital kamusal mal kavramını kazandırmıştır. Açık veri, açık kaynak kodlu yazılımlar, dijital altyapılar ve e-devlet platformları olarak örneklendirilen bu mallar; geleneksel kamusal malların dışlanamama ve rakip olmama özelliklerini taşımakla birlikte, sıfır marjinal maliyetle çoğaltılabilme ve küresel erişim gibi benzersiz niteliklere sahiptir. Dijital kamusal malların başarısı ve sürdürülebilirliği, yalnızca teknik altyapı kapasitesine değil, aynı zamanda kullanıcıların bu hizmetlere yönelik algı, güven ve benimseme düzeylerine de bağlıdır. Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin dijital kamusal mal ve hizmetlere yönelik algılarını; kullanım alışkanlıkları, fayda beklentisi, devletin rolü ve güvenlik kaygıları ekseninde analiz etmektir. Araştırmanın evrenini Afyon Kocatepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri oluşturmaktadır. Kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenen 410 öğrenciye yüz yüze anket uygulanarak veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler, en küçük kareler yöntemiyle regresyon analizine tabi tutulmuştur. Analiz bulgularına göre; öğrencilerin cinsiyet, yaş ve eğitim gördükleri bölüm gibi demografik özelliklerinin dijital kamusal mal algısı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunamamıştır. Buna karşın, E-Nabız gibi somut uygulamaların aktif kullanımı ile dijitalleşmenin kamu kaynaklarında verimlilik sağladığına yönelik inancın, algıyı pozitif ve anlamlı düzeyde etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca öğrenciler, siber güvenlik risklerinin farkında olmalarına rağmen, dijital hizmetlerin sağladığı faydayı risklerden daha üstün tutmaktadır. Sonuç olarak çalışma, dijital kamusal malların geleneksel savurganlık algısının aksine verimlilik odaklı algılandığını ve somut kullanım deneyiminin toplumsal kabulü artırdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid transformation of information and communication technologies today has fundamentally altered the delivery of public services, introducing the concept of digital public goods into the public finance literature. These goods, exemplified by open data, open-source software, digital infrastructures, and e-government platforms, possess the characteristics of traditional public goods such as non-excludability and non-rivalry, while also having unique qualities like reproducibility at zero marginal cost and global reach. The success and sustainability of digital public goods depend not only on the technical infrastructure capacity but also on users' perceptions, trust, and adoption levels towards these services. This study aims to analyze university students' perceptions of digital public goods and services regarding usage habits, expected benefits, the role of the state, and security concerns. The research population consists of students from the Faculty of Economics and Administrative Sciences at Afyon Kocatepe University. Data were collected through face-to-face surveys administered to 410 students selected using convenience sampling. The obtained data were subjected to regression analysis using the least squares method. According to the analysis, demographic characteristics such as students' gender, age, and field of study did not have a statistically significant effect on their perceptions of digital public goods. However, the active use of concrete applications, such as E-Nabız (the Turkish national health information system), and the belief that digitalization enhances efficiency in public resource management were found to positively and significantly influence perceptions. Furthermore, although students are aware of cybersecurity risks, they prioritize the benefits of digital services over the risks. In conclusion, the study reveals that digital public goods are perceived as efficiency-oriented rather than wasteful, and that concrete user experiences increase societal acceptance.