Occupational safety management in Iraqi projects, najaf projects as a case study
  1. Tez No: 798335
  2. Yazar: MURTADHA AL SAEDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İş Güvenliği, inşaat projesinin tamamlanmasında vazgeçilmez bir sistemdir, işçilerin güvenliğini sağlamak ve çalışma içeren güvenli bir ortam sağlamak, projenin tamamlanma maliyetini ve süresini büyük ölçüde etkileyecektir. Bunun nedeni, kazaların zaman ve para kaybına neden olmasıdır. ve bazen asla telafi edilemeyecek bir insan kaynağı kaybı. Çalışmanın amacı, Iraklı inşaat işletmelerinin işyeri sağlık ve güvenliğini ne kadar iyi yönettiğini belirlemektir. Araştırmanın pratik tarafı, bir grup mühendis ve müteahhitle kişisel görüşmeleri ve Irak'taki inşaat projelerinde genel güvenlik şartlarının uygulanmasının gerçekliğini incelemek için bir saha araştırması yapmayı içeriyor. Araştırma eksenlerinin gerçekçi uygulamasını bulmak için anketin sonuç analizinde istatistiksel kriterler kullanılır. Son olarak, güvenlik personeli tarafından izlenen güvenlikteki zayıflık ve güvenlik programlarının uygulanmasındaki zayıflık ile ilgili bir dizi sonuç ve tavsiye elde edilmiştir. Irak'taki inşaat fabrikalarındaki iş kazaları ve yaralanmalara ilişkin başarıdaki zayıflığa ve istatistiksel verilerin bulunmamasına ek olarak. İşçilerin güvenlik kültürü eksikliğine ek olarak
Özet (Çeviri)
Occupational Safety is an essential system in completing the construction project, maintaining the safety of the workers and providing a safe environment involving work will greatly affect the cost and duration of the completion of the project, This is because accidents cause a loss of time and money, and sometimes a loss of human resources, which can never be compensated. The study's goal is to determine how well Iraqi construction businesses manage workplace health and safety. The practical side of the research includes personal interviews with a sample of engineers, and contractors and making a field survey to study the reality of applying the terms of general safety in the construction projects in Iraq. The statistical criteria are used for the results analysis of the questionnaire to find the realistic application of the research axes. Finally, a set of conclusions and recommendations have been obtained concerning the weakness in safety followed and the weakness in the application of safety programs by the safety staff. In addition to the weakness in achievement and the unavailability of statistical data concerning work accidents and injuries at the construction factories in Iraq. In addition to a lack of safety culture of workers