Orta karadeniz bölgesinde domateste Fusarıum oxysporum f. sp. lycopersıcı ve f. oxysporum f. sp. radıcıs-lycopersıcı etmenlerinin patojenisitesi, moleküler tanısı ve nit mutantlarının eldesi
Pathogenicity, molecular diagnosis and obtained nit mutants of agent fusarium oxysporum f. sp. lycopersici and f. oxysporum f. sp. radicis-lycopersici in tomato in the central black sea region
- Tez No: 798363
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA TUNALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada Orta Karadeniz Bölgesi domates üretim alanlarında bulunan, birbirinden morfolojik olarak ayırt edilemeyen Fusarium solgunluğu etmeni Fusarium oxysporum f. sp. lycopersici (FOL) ve Fusarium kök ve kök boğazı çürüklüğü etmeni Fusarium oxysporum f. sp. radicis-lycopersici (FORL)'nin yaygınlık ve şiddetinin belirlenmesi, moleküler yöntemler kullanılarak FOL (ırk 1, 2, 3) ve FORL izolatlarının birbirinden ayrılması, patojenisiteleri ve nit mutantlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Solgunluk ve kök, kökboğazı çürüklüğü hastalıklarının yaygınlığı ve şiddetinin belirlenmesi amacıyla yapılan sürvey sonucunda solgunluk belirtisi en yaygın olarak Ordu ilinde (%11), en yüksek hastalık şiddeti ise yine Ordu ilinde (%3.3) gözlemlenmiştir. Kök ve kök boğazı çürüklüğü hastalık belirtileri ise en yaygın olarak %52.3 ile Amasya ilinde görülürken, en yüksek hastalık şiddeti ise yine Amasya ilinde (%19.4) tespit edilmiştir. Sürvey yapılan alanlardan alınan hastalıklı bitki örneklerinden yapılan izolasyonlarda 121 FORL izolatı elde edilirken, izolatların 50'si (%41.3) Samsun ilinden bunu takiben 40'ı (%33.1) Tokat, 20'si (%16.5) Amasya, altısı (%5) Çorum ve beşi (%4.1) ise Ordu ilinden elde edilmiştir. Üç farklı ırkı bulunan FOL etmeninden ise toplam 27 izolat elde edilmiş olup Tokat'tan yedi ve Samsun'dan dört adet FOL-1 izolatı, Tokat'tan üç adet FOL-2 izolatı ve Tokat'tan beş, Samsun'dan dört, Amasya'dan üç ve Ordu'dan bir adette FOL-3 ırkına ait izolat elde edilmiştir. Çorum ilinden ise hiçbir FOL izolatı elde edilmemiştir. Böylece bölgemizde yaygın olarak bulunan ve hastalık şiddeti en yüksek olan alt türün FORL olduğu ortaya konulmuştur. FOL etmenine ait üç ırkın (1, 2, 3) da Orta Karadeniz bölgesinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine prevalence and severity of Fusarium wilt agent, Fusarium oxysporum f. sp. lycopersici (FOL) and Fusarium root and crown rot agent Fusarium oxysporum f. sp radicis-lycopersici (FORL) cannot be distinguished from each other morphologically in tomato production areas of Central Black Sea Region, distinguish between FOL (race 1, 2, 3) and FORL isolates using molecular methods, their pathogenicity and identification of nit mutants. As a result of the survey conducted to determine the prevalence and severity of wilt and root and crown rot diseases, wilt symptoms were most common in Ordu (11%), and the highest disease severity was observed in Ordu (3.3%). Root and crown rot disease symptoms were most common in Amasya with 52.3%, while the highest disease severity was found in Amasya (19.4%). While 121 FORL isolates were obtained from diseased plant samples taken from the surveyed areas, 50 (41.3%) of the isolates were from Samsun, followed by 40 (33.1%) Tokat, 20 (16.5%) Amasya, six (5%) Çorum and five. (4.1%) was obtained from the province of Ordu. A total of 27 isolates were obtained from the agent FOL with three different races, seven from Tokat and four FOL-1 isolates from Samsun, three FOL-2 isolates from Tokat and five from Tokat, four from Samsun, three from Amasya and one from Ordu isolates of the FOL-3 strain were obtained. FOL isolate was not obtained from Çorum province. Thus, it has been revealed that FORL is the most common subtype in our region and has the highest disease severity. It was determined that all three races (1, 2, 3) belonging to the FOL agents were in the Central Black Sea region.