Statistical analysis and modeling for the structural performance of continues beam system
- Tez No: 798377
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sürekli kiriş sistemi, sıradan ve yüksek binalar gibi çeşitli inşaat projelerinde ortaya çıkan önemli bir formdur. Basit denge analizine göre sistem birçok bilinmeyene sahip olduğundan, sistem açıklıklarındaki momentlerin analizine kolaylıkla ulaşılamamaktadır. Çalışma, eğim sapma yöntemine dayalı olarak birleşim noktalarındaki momentlerin analizinden başlayarak sürekli kiriş sistemi için etkili bir analiz oluşturmayı amaçlamıştır. Çalışma, nihai tasarım yöntemini kullanarak analitik yolu yapısal analiz ile ilişkilendirir. Çalışma, eklemlerdeki ana momentlerin büyüklükleri ile her bir parametrenin en iyi uyumunu elde etmek için çizim şeklinde birçok doğrusallaştırma işlemi yapmıştır. Çalışma, sistem için tasarlanan spa uzunluğuna ve her açıklıktaki üniform yüklemeye dayalı olarak, denklemi dış ve iç bağlantılardaki her an için tek bir denkleme dönüştürdü. Çalışma, elemanların etkili derinliği ve genişliği dahil olmak üzere yapısal parametrelerin güvenlik faktörü üzerindeki etkisini analiz etti. Çalışma, uygulanabilir güvenlik faktörünün büyüklüğünü ve tekdüze yüklemenin büyüklüğünü birbirine bağlayan yeni denklemler oluşturdu. Çalışmanın iki aşaması, tasarımcılar momentlerin büyüklüğünü ve ayrıca dikkate alınacak elemanların gerekli geometrisini ve mukavemetini tanımlayabildikleri için sistemin tasarımını iyileştirmek için yapıldı. Çalışma, sistemin geometrisini çeşitli üniform yükler altında kurarak ANSYS programı kullanılarak durumların simülasyonunu yapmıştır. Çalışma, her yükleme durumu için eğilme momentlerini, kesme kuvvetlerini ve yönlü deformasyonu gösterdi. Çalışma, sonuçlara yönelik taslağı açıklamak için tüm öğeleri ilgili şekillerde, tablolarda ve resimlerde gösterdi.
Özet (Çeviri)
The continuous beam system is important form that appeared in various types of construction projects like ordinary and tall buildings. The analysis of the moments in the system spans cannot reached easily as the system have many unknown according to simple equilibrium analysis. The study aimed to build effective analysis for the continues beam system starting from the analysis of the moments at joints based on slope deflection method. The study the link the analytical pathway with structural analysis by using ultimate design method. The study made many linearization process on the form of drawing to extract the best fitting of each parameter with magnitudes of the main moments at joints. The study converted the equation into one equation for each moment at the external and internal joints based on the uniform loading at each span and the spa length that designed for the system. The study analyzed the effect of the structural parameters on the safety factor including the effective depth and the width of the members. The study built new equations that link the magnitude of the applicable safety of factor and the magnitude of the uniform loading. The two stages of the study was made to improve the design of the system as the designers can identify the magnitude of the moments and also the required geometry and strength of the members to be considered. The study made simulation of the cases using ANSYS program by building the geometry of the system under various uniform loadings. The study showed the bending moments, the shear forces, and directional deformation for each case of loading. The study showed all items in related figures, tables and images to explain the outline toward the results.