Segmentation and detection of spinal anomaly in MRIs
- Tez No: 798431
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tıbbi görüntülemenin çok yeni ve hızla büyüyen bir alan olmasına rağmen, çok çeşitli diğer alanlarla önemli bağları vardır. Bu sektördeki ilerleme, ilk olarak, mühendislerin katkılarını artıran ve tıbbi teknolojinin gelişimini hızlandıran önemli fizik keşifleriyle sağlandı. Bulgularımıza göre, MRI görüntü işleme için geliştirilmiş mevcut bir CNN'de denetimli öğrenme görevine liderlik etmek için bir CNN'de kendi kendini denetlemenin kullanılması, hata oranlarını azaltmaya ve mevcut CNN'deki denetimli öğrenme işinin kalitesini artırmaya yardımcı olabilir. Bir bütünün bileşenlerine ayrıştırılması Tıbbi görüntülemede kendi kendini denetleme kritik öneme sahiptir çünkü alan hızla artmaktadır ve yalnızca birkaç tipik örneğe erişilebilmesiyle zaten çok büyük olan veri setlerinin katlanarak büyümesiyle sonuçlanmaktadır. Bu tezde, multipl skleroz için çeşitli MRG sekanslarını incelemek üzere önümüzdeki yıllarda az sayıda hasta ile başlamayı planlıyoruz. Sonuç olarak, bu ortamda veri iyileştirme ve gelişmiş model geliştirme için yeni teknikler gerekli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Despite the fact that medical imaging is a very new and rapidly growing area, it has significant ties to a broad variety of other fields. Progress in this sector was first enabled by key physics discoveries, which augmented engineers' contributions and hastened the development of medical technology. According to our findings, using self-supervision on a CNN to lead the supervised learning task inside an existing CNN developed for MRI image processing may help to reduce error rates and improve the quality of the supervised learning job within the current CNN. dissection of a whole into constituents' Self-supervision is critical in medical imaging since the area is rapidly increasing, resulting in an exponential growth of already huge data sets with just a few typical samples accessible. in this thesis, we intend to begin with a small number of patients in the coming years to examine various MRI sequences for multiple sclerosis. As a consequence, fresh techniques to data improvement and advanced model development will be required in this setting.