Aortoiliofemoral arteriyooklüziv hastalıklarda üç boyutlu manyetik rezonans anjiyografi (3D CE-MRA)'nin tanı değeri
Diagnostic value of three dimensional magnetic resonance angiography (3D CE-MRA) in arteriooclusive diseases of aortoiliofemoral arteries
- Tez No: 79847
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Kateter anjiografi altın standart kabul edilerek aortoiliak ve femoral arteriyel oklüziv hastalıklarda 3D kontrastlı MRA'nın diagnostik değeri araştırıldı. Periferik arteriyel oklüziv hastalık ön tanısı alan 54 olguya bolus şeklinde İV 0.2mmol/kg gadopentetate dimeglumine injeksiyonu manuel olarak yapıldı. Kontrast maddenin inceleme alanına ulaşma süresi göz önüne alınarak sekans başlama zamanı test injeksiyon ile belirlendi. Kontrast madde injeksiyonu öncesi ve sonrasında tetkik için uygun üç boyutlu veri akuzisyonu sağlayabilen hızlı gradient eko sekansı ( FISP veya FLASH) uygulandı. Uzaysal rezolüsyon interpolasyon metodu ile arttırıldı. Subtrakte imajlardan MİP algoritmi kulllanılarak üç boyutlu arteriyogramlar elde edildi. Tüm olgularda CE-MRA bulguları KA ile korele edildi. Vasküler yapılar distal abdominal aorta.heriki ana iliak, eksternal iliak,ana ve yüzeyel femoral arterler olmak üzere toplam 9 segmentte ele alındı. Segment analizinde stenoz derecesi hafif (%0-49), orta (%50-69), ileri (%70-99) ve oklüzyon şeklinde gruplandırıldı. CE-MRA sonuçları 481 segmentte uyumlu bulundu. 3 segmentte daha düşük ve 2 segmentte ise, daha yüksek stenoz oranları belirlendi. % 50 ve üzerindeki darlıklarda duyarlılık %97 ve seçicilik %98 oranlarında saptandı. 71 oklüze segmentin tümü CE-MRA'da doğru tanımlandı. Sonuç olarak, 3D CE-MRA periferik arteriyel oklüziv hastalıklarda MRG'nin avantajlarını taşıması yanısıra, kısa sürede uygulanması ve özellikle kateter anjiyografınin kontrendike olduğu olgularda, girişimsel işlemlerin planlanması ve tedavi sonrası takibinde tanı olanağı sağlaması nedeni ile tercih edilebilir. 69
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the occlusive diseases of aortoiliac and femoral arteries, the diagnostical importance of 3D contrast MRA was assessed by using catheter angiography as the golden standard. 0.2 mmol/kg gadopentetate dimeglumine was administered intravenously to 54 patients pre-diagnosed to have peripheric arterial occusive disease, by manuel injection. Starting time for the acquisition were determined by the use of test injections, considering the arrival time of the contrast media to the volume of interest. Fast gradient echo sequences (FISP or FLASH) capable to collect three dimensional data were empolyed before and after the contrast injection. Spatial resolution was increased by the use of interpolation method. Three dimensional arteriograms were obtained from the substracted images by the use of the MIP algorithm. CE-MRA findings were correlated with CA in all patients. Vascular structures were assessed in nine segments consisting distal abdominal aorta, and both common iliac, external iliac, common and superficial femoral arteries. In segmental analysis, the grade of stenosis were classified as mild (0-49%), moderate (50-69%), severe (70-99%) or occluded. CE-MPA findings were correlated in 481 segments. In 3 segments the grade of stenoses were lower, while they were higher in two. For stenosis of 50% or more, sensitivity and specificity values were 97% and 98%, respectively. CE-MRA had determined accurately all of the 71 occluded segments. In conclusion, 3D CE-MRA is a fast technique possessing the advantages of MRI in the peripheric occlusive diseases. Especially in the patients in which the catheter angiography is contraindicated, this technique may be the method of choice in the planning of the interventional vascular procedures and their follow-up. 70