Solid meme kitlelerinde magnetik rezonans görüntülemenin yeri
The Value of magnetic resonance imaging in solid breast masses
  1. Tez No: 79846
  2. Yazar: LADAN DEHESH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Mammografi ve ultrasonografide solid kitle tanımlanan olgularda MR görüntülemenin tanı değeri araştırıldı. 36 olguda 45 meme kitlesi konvansiyonel ve dinamik kontrastlı MR sekansları ile çift sarmallı meme sargısı kullanılarak değerlendirildi. Lezyonlann kontrast öncesi ve sonrası morfolojik analizi yanısıra kontrast tutulum dinamikleri zaman-sinyal intensite eğrisi ile incelendi. Olguların tümünde radyolojik tanı histopatolojik veriler ile karşılaştırıldı. 19 malign kitlede kontrastlarıma patterni açısından benign lezyonlar ile anlamlı farklılık saptanmamakla birlikte, malign kitlelerde sadece tip A ve B zaman-sinyal intensite eğrileri görüldü. Benign kitlelerde ise, zaman sinyal intensite eğrileri değişkenlik gösterirken, bazı olgularda kontrastlarıma tanımlanmadı. MR mamografinin solid meme kitlelerinde sensitivitesi %100 ve spesifisitesi %89.5 bulundu. Sonuç olarak, MR mammografi yüksek doğruluk oranlan ile mammografi ve ultrasonografiyi tamamlayan, özellikle selektif olgularda uygulanabilecek değerli bir radyolojik modalitedir. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY MR mammography diagnostic value has been investigated in patients with solid breast masses diagnosed by mammography and ultrasonography. In 36 patients, 45 solid breast masses have been evaluated by conventional and dinamic contrast- enhanced MR sequences using double breast coil. The lesion's contrast enhancement was examined by time -signal intensity curves in addition to morphologic analize before and after contrast material injection. In all patients radiologic diagnosis has been compared with histopathologic diagnosis. Although there was no difference in contrast enhancement pattern between 19 malign lesions and benign lesions, in malign masses it has been observed only tipe A and B time -signal intensity curves. In benign lesions time- signal intensity curves showed variations and in some of them there was no contrast enhancement. In solid breast masses MR sensitivity was found out to be % 100 and spesificity %89.5. In conclusion MR mammography with high accuracy value as a complementary method to mammography and ultrasonography is a valuable radiologic modality specially in selective cases. 52