Kişiliğin turizm gelişimini destekleme üzerindeki etkisinde duygusal dayanışmanın aracılık rolü: Mardin'de bir araştırma
The intermediate role of emotional solidarity in the impact of personality on supporting tourism: A research in Mardin
- Tez No: 798471
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Turizm, Sociology, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Turizm, bir bölgeye ekonomik olarak katkı sağlayan önemli bir sektördür. Ancak turizm, turizm faaliyetlerinin gerçekleştiği bölgelerin gelişmesini sağlarken, bir yandan da o bölgeyi sosyo-kültürel, ekonomik, sosyo-psikolojik ve çevresel etkileriyle olumlu ve olumsuz yönleriyle de etkilemektedir. Meydana gelen bu etkilere en çok o bölgede ikamet eden yerel halk maruz kalmaktadır. Bu sebeplerden yerel halkın turizmi nasıl algıladığı ve turizme bakış açısı oldukça önemlidir. Yerel halkın beklentilerini, taleplerini ve ihtiyaçlarını dikkate almak turizm planlayıcıları için gerekli ve aynı zamanda önemlidir. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı; Yerel halkın kişilik özelliklerinin turizm gelişimini desteklemede duygusal dayanışmanın aracılık rolünü ortaya koymaktır. Bu amaç çerçevesinde nicel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Bu kapsamda ilgili literatürden yararlanılarak anket formu oluşturmuş ve Mardin'de yaşayan halktan 2022 yılı mayıs-haziran aylarında kolayda örnekleme yöntemiyle çevrimiçi (internet üzerinden) ve yüz yüze 519 katılımcıya ulaşılarak veriler toplanmıştır. Araştırma verileri toplandıktan sonra faktör analizi, güvenirlilik analizi, korelasyon analizi, regresyon analizi ve aracılık analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre duygusal dayanışma boyutlarından; ziyaretçilere karşı hoşgörünün, kişilik boyutlarından; dışa dönüklük, öz denetimlilik ve yumuşak başlılık boyutları ile turizm gelişimini destekleme boyutu arasındaki ilişkide aracılık etkisinin olduğu, nörotiklik ve deneyime açıklık boyutları ile turizm gelişimini destekleme boyutu arasındaki ilişkide ise aracılık etkisinin olmadığı görülmektedir. Duygusal dayanışma boyutlarından; duygusal yakınlığın, kişilik boyutlarından; dışa dönüklük, öz denetimlilik, nörotiklik ve deneyime açıklık boyutları ile turizm gelişimini destekleme boyutu arasındaki ilişkide aracılık etkisinin olduğu, yumuşak başlılık boyutu ile turizm gelişimini destekleme boyutu arasındaki ilişkide ise aracılık etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Çalışmada son olarak bulgulardan yola çıkarak sonuçlara ve turizm sektörü ile turizm araştırmacılarına yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tourism is an important sector that contributes economically to a region. However, while tourism provides the development of the regions where tourism activities take place, it also affects that region with its positive and negative aspects with its socio-cultural, economic, socio-psychological and environmental effects. Local people residing in that region are most exposed to these effects. For these reasons, how the local people perceive tourism and their perspective on tourism is very important. It is necessary and important for tourism planners to take into account the expectations, demands and needs of the local people. In this context, the aim of this study is; To reveal the intermediary role of emotional solidarity in supporting tourism development of the personality traits of the local people. For this purpose, quantitative research method has been preferred. In this context, a questionnaire was created by making use of the relevant literature, and data were collected from the people living in Mardin by reaching 519 participants online (over the internet) and face-to-face with the convenience sampling method in May-June 2022. After collecting the research data, factor analysis, reliability analysis, correlation analysis, regression analysis and mediation analysis were performed. According to the results of the analysis, from the dimensions of emotional solidarity; personality dimensions of tolerance towards visitors; It is seen that there is a mediating effect in the relationship between the dimensions of extroversion, self-control and agreeableness and the dimension of supporting tourism development, while there is no mediation effect in the relationship between the dimensions of neuroticism and openness to experience and the dimension of supporting tourism development. It was determined that from the dimensions of emotional solidarity there is emotional intimacy; from personality dimensions there are extraversion, self-control, neuroticism; and there is a mediating effect in the relationship between the dimensions of openness to experience and the dimension of supporting tourism development. On the other hand, there is no mediating effect in the relationship between the adequacy dimension and the dimension of supporting tourism development. Finally, based on the findings, the results and suggestions for the tourism sector and tourism researchers were included in the study.