Tüm tedavi süresinin radikal serviks kanseri radyoterapisinde lokal kontrolde prognostik faktör olarak değeri: Retrospektif analiz
The Prognostic effect of overall treatment time on local control in radical cervix cancer radiotherapy: A Retrospective analysis
- Tez No: 79858
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLYÜZ ATKOVAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
VII- ÖZET Radikal serviks kanseri radyoterapisinde tüm tedavi süresinin lokal kontrol ve hastalıksız sağ kalıma etkisini ve prognostik bir faktör olarak değerini araştırmak amacıyla retrospektif bir çalışma yapılmıştır. Bu amaçla Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalında 1978- 1997 arasında tedavi ve takip edilmiş 464 serviks kanserli hasta retrospektif olarak analiz edilmiştir. Olguların tümü skuamöz hücreli karsinom histolojisine sahip ve radikal radyoterapi (önce eksternal pelvik radyoterapi ve sonrasında intrakaviter tedavi) uygulanmıştır. Yaş, evre,hemoglobin düzeyi, intrakaviter tedavi tipi, eksternal pelvik radyoterapi sonrası cevap, fraksiyonasyon tipi,parametriyal tutulum derecesi, tümör çapı, eksternal pelvik radyoterapi ve intrakaviter tedavi arası süre ve eksternal radyoterapi süresinden oluşan 10 prognostik faktör, tüm tedavi süresi < 56 gün ve > 56 gün olacak şekilde alt gruplara ayrılmıştır. Alt gruplarda yapılan Kaplan-Meier yöntemi kullanılarak yapılan tek değişkenli analizlerde lokal kontrol ve hastalıksız sağ kalım sonlammlan (endpoint) incelenmiştir. Çok değişkenli Cox regresyon analizinde bu 10 prognostik parametre 5 yıllık lokal kontrol ve hastalıksız sağ kalım açısından incelenmiştir. Tek değişkenli analiz sonuçlarında eksternal radyoterapi sonu tam cevap alınan 165 olguda tüm tedavi süresi uzun (> 56 gün) olan alt grup lokal kontrolde anlamlı (p=0.03) bulunurken, bulky tümöre sahip 126 olguda eksternal tedavi süresi kısa olan (< 30 iş günü) alt grupta lokal kontrolde istatistiksel eğilim (p=0.09) ve hastalıksız sağ kalımda ise istatistiksel anlamlılık (p=0.03) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Within the context of describing the effect of overall treatment time and describing its prognostic value, a retrospective analysis was performed. For this purpose, 464 cervical cancer patients treated and followed between 1978 and 1997 in the Department of Radiation Oncology Cerrahpaşa Medical School, were retrospectively analyzed. All patients had squamous cell carcinomas histopathologically and treated in a similar radical radiotherapy scheme consisting of an initial external beam radiotherapy followed by intracavitary treatment. Ten prognostic factors involving age; stage; hemoglobin level; intracavitary treatment type; post-external beam (XRT) treatment response; fractionation type; parametrial invasion degree; tumor size; gap between external beam radiotherapy and intracavitary treatments and duration of external beam radiotherapy were all stratified with overall treatment time factor ( < 56 calendar days vs. >56 days), resulting in many subgroups. Using Kaplan-Meier test, endpoints were local control and disease-free survival in the univariate analyses. In multivariate analyses, Cox regression analysis were employed to determine the individual effects of factors in 5-year local control and disease- free survival. Univariate analysis demonstrated that in 165 complete-responders (CR) in post-XRT response group, the subgroup having a longer overall treatment time (>56 days) had a significantly better local control (p=0.03). In contrast, in bulky 126 cases the subgroup consisting of a shorter duration of external beam radiotherapy (< 30 work days) had a statistical trend (p=0.09) in local control and statistical significance in disease-free survival (p=0.03). In most of the remaining subgroups, statistical significance (p < 0.05) were not detected but some few subgroups were showing statistical tendency. In multivariate analysis, in the endpoint of 5-year local control, post-XRT response, age group and tumor size; and in the endpoint of disease-free survival, post-XRT response, stage, gap between external beam radiotherapy and intracavitary treatments and tumor size were the significant individual factors. Although these results may seem as contrasting initially, they seem to be supporting the editorials related to previously published retrospective papers. The results of the thesis' analyses could not find a clear-cut correlation between the overall treatment time and local control and disease-free survival. The factors proven to be of significance, such as post-XRT response, tumor size, stage, gap between external beam radiotherapy and intracavitary treatments and age are all tumoral and patient characteristics that naturally and strongly manipulate the overall treatment time. Therefore it is strongly believed and also hypothesized that this 'manipulation' masks a hypothetical overall treatment time effect on prognosis, disabling the description of such a hypothetical effect with retrospective studies. In the quest for describing such an effect as a prognostic factor, carefully designed prospective randomized studies comparing short concomittant external and intracavitary treatments with sequential treatment schedules like ours covering 8 to 9 weeks should be warranted. 42