Beyin metastazlarında farklı iki radyoterapi fraksiyonunun karşılaştırılması
Comparing two different radiotherapy schedules in the palliative treatment of brain metastasis
- Tez No: 79857
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. B. DURSUN DEDE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
IV ÖZET Amaç: Beyin metastazlı hastalarda iki değişik radyoterapi fraksiyonunun palyasyon ve sağkalıma etkisini araştırmak. Gereç ve Yöntem: Nisan 1997-Kasım 1998 tarihleri arasında beyin metastazı tanısı almış, Karnofsky performans statusu(KPS) %50'den büyük olan, kranial metastazı rezeke edilmemiş 40 olgu başvuru sırasına göre randomize edilerek 300cGy/10fraksiyon veya 200cGy/20 fraksiyon ile tedavi edilmiştir. Olguların 30'u %75'i (30/40) erkek %25'i (10/40)kadm olup yaşlan 14-69 arasında değişmekteydi. Primer tümöre göre dağılım %55 akciğer, %15 meme, %12,5 primeri bilinmeyen, %5 koryokarsinom, %5 tiroid, %2,5 larinks ve %2,5 malign melanom ve %2,5 nazofarinks kanseri şeklindedir. Bütün hastalara 16mg/gün kortikosteroid başlanmıştır. Olgular, yakınma ve nörolojik bulgularda sağlanan palyasyon oranı, sağkalım ve tedavinin yan etkileri yönünden değerlendirildi. Ayrıca tedavi öncesi Karnofsky Performans Durumu(KPS), Eastern Cooperative Oncology Group (ECOG) performans durumu ve Nörolojik fonksiyon durumu(NFC) gibi prognostik faktörlerin sağkalıma etkisi araştırılmıştır. Tedavi başında, tedavi sonu l.,3. ve 6. aylarda yapılan kranial CT veya MRI ile kranial hastalık objektif olarak ve aynı zamanda nörolojik muayene ile sübjektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Medyan sağkalım, I.grupta 4,3 ay ve Hgrupta 5,8 ay bulundu. Semptomlardaki düzelme, lokal kontrol, NFC ve ECOG performans durumlanndaki düzelme süreleri ve genel sağkalımlan açısından tedavi şemaları arasında istatistiksel fark saptanmadı. Ancak 200cGy/20 fraksiyon grubunda hastalıksız sağkalımdaki düzelme veKPS'deki düzelme 300cGy/10 fraksiyon grubuna göre istatistisel olarak anlamlı olmak üzere daha iyi bulunmuştur(p=0.0399 ve p=0.014). Tek değişkenli analizde KPS£70 olması(p=0.0449),ECOG
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY COMPARING TWO DIFFERENT RADIOTHERAPY SCHEDULES IN THE PALLIATIVE TREATMENT OF BRAIN METASTASIS Purpose: To investigate effect of the two different radiotherapy(RT) schedules on palliation and survival on the patients with brain metastasis. Material and Methods: Between April 1997 and November 1998, 40 patients whose brain metastasis had been diagnosed, Karnofsky Performance Status (KPS) had been greater than 50%, brain metastasis had not been operated were randomised and treated with 300cGy/10 fractions or 200cGy/20 fractions. Thirty of the patients (75%) were male and 10 of them(25%) were female whose ages varied from 14 to 69. Primary tumor were; 55% lung, 15% breast, 5% choriocarcinoma, 5% thyroid, 2,5% malignant melanoma, 2,5% larynx, 2,5% nasopharynx and 12,5% primary unknown. Patients were evaluated for possible associations with survival such as KPS, Eastern Cooperative Oncology Group (ECOG) and neurologic functional classification(NFC). Cranial CT or MR! were applied in the pretreatment period and 1., 3. and 6. months of posttreatment period. Results: Median survival were 4,3 months in first group(300cGy/10 fr), 5,8 months in second group(200cGy/20 fr). There were no significant differences between two groups according to improving of symtoms, local control of disease, NFC, ECOG and overall survival. The disease free interval and KPS were significantly different in second group from first group(p=0.0399, p=0.014). In a univariate analysis, KPS>70, EC0G