Osmanlı Galata'sında kadınlar (II. Mustafa dönemi)
Women in the Ottoman Galata (II. Mustafa reign)
- Tez No: 798654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ETEM ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, Sultan II. Mustafa'nın saltanat yılları olan 1695-1703 yılları arasında Galata'da yaşayan Müslüman ve zimmî kadınlar incelenmiştir. Kadınların evlenmeleri, boşanmaları, boşanma sonrası elde ettikleri kazanımları ya da kayıpları, ekonomik hayattaki konumları, hukukî alandaki durumları ele alınmıştır. Kadı mahkemelerini niçin tercih ettikleri, ne oranda mahkemeye geldiklerine değinilmiştir. Galata'da 1695-1703 yılları arasında kadınların kurmuş oldukları vakıflar ve mütevelli olan kadınlar ile cariyeler ve cariyelerin azat edilişleri incelenmiştir. Çalışmanın temelini II. Mustafa dönemine ait olan 12 adet kadı sicili oluşturmuştur. Bu defterlerde toplam 3036 adet dava kaydı ile 769 adet tereke mevcuttur. 1695-1703 yıllarını havi çalışmamız: Giriş, beş, bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Muslim and dhimmi (zımmi) women who lived in Galata in the years between 1695-1703 were examined. Marriage, divorce, their position in economic life and the situation in legal field were discussed. Gains and losses after divorce of women were also discussed. It has been examined why women preferred the qadi (kadı) courts and to what extent they apply to the courts. Then, the foundations that were established by women and trustee (mütevelli) women were mentioned. Concubines in Galata and their emancipation were discussed. This study consists of 12 qadi registers belonging to II. Mustafa reign. This qadi registers includes 3036 case records and 769 estates (tereke). Study It consists of introduction, five chapters and conclusion.