Genç popülasyonda temporomandibular rahatsızlıkların sıklığı ve dağılımı
Prevalence of temporomandibular disorders in young population
  1. Tez No: 79873
  2. Yazar: PINAR KURSOĞLU (KÖKTÜRK)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET S. BEYLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
158 ÖZET Bu çalışmanın amacı Temporomandibular Rahatsızlıkların (TMR) belirti ve bulgularının sıklığını üniversite öğrencileri üzerinde araştırmaktır. Çalışmamızda Diş Hekimliği ve Orman Fakültesinden 312 öğrenci incelenmiştir. Deneklerin 153'ü erkek (yaş ortalaması 20.8 standart sapma :1.9), 159'u kadındır (yaş ortalaması 20.3 standart sapma :1.7). Denekler soru formunu cevaplayarak ve klinik muayene sonucunda Temporomandibular Rahatsızlıklar için Araştırma Teşhis Kriterlerine (TMR/ATK) göre TMR belirti ve bulgularının varlığı ve aynı zamanda okluzal değişkenler açısından değerlendirilmişlerdir. TMR belirti ve bulgularının sıklığı oldukça fazla bulunmuştur. Ancak, kullanılan TMR/ATK' ine göre teşhisi konulan TMR' in oldukça nadirdir. İncelenen topluluğun %51'i en az bir TMR belirtisi bildirmiştir. Deneklerin %87'si ise en az bir klinik TMR bulgusuna sahiptir. Kas ve Temporomandibular Eklem (TME) hassasiyeti orta ve ciddi seviyeli olduğunda ise en az bir klinik bulguya %62 oranında rastlanmıştır. Teşhisi konulan TMR' dan,“Kas Rahatsızlıkları ”na %3,“Disk Deplasmanlarına % 13, ”Artralji, Artrit, Artroz"a ise sadece %4 oranında rastlanmıştır. Çalışma grubunda palpasyon bölgelerinde ciddi seviyede ağrıya çok düşük oranda veya hiç rastlanmazken, alt çene hareketlerinde kısıtlılık ve TME Terde krepitasyon sıklığı da çok azdır. Genel olarak kadınlar erkeklere oranla daha sıklıkla belirti ve bulgulara sahiptir. Ancak cinsiyetler arasındaki bu fark istatistiksel olarak anlamlı seviyeye ulaşmamıştır. Kadınlar orta ve şiddetli seviyede en az bir kilinik bulguya, trapezius kaslarda genel hassasiyete ve baş ağrısına erkeklerden daha fazla oranda sahiptir. Bu bulgular istatistiksel olarak anlamlıdır. Aynı zamanda TMR belirti ve bulguları yaşla doğru orantılı olarak artmaktadır. Ancak farklar istatistiksel olarak anlamlı seviyeye ulaşmamıştır. Bunun nedeni gruplar arasındaki yaş farkının azlığı olabilir. Orman Fakültesi öğrencileri Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerine göre daha fazla oranda temporal kaslar ve tendonlarda ve lateral pterygoid alanda genel hassasiyete sahiptir. Aynı zamanda araştırmada TMR ile etiolojik faktörlerin ilişkisi de değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
159 SUMMARY The aim of this study was to investigate the prevalence of Temporomandibular Disorders (TMD) symptoms and clinical signs in Turkish university students. This study was involved 3.12 students from University of Dentistry and Forestry. Sex distribution is 153 men (mean age 20.8 sd: 1.9) and 159 women (mean age 20.3 sd: 1.7) Purpose of the study was to identify the relationship between symptoms and clinical signs of TMD and age, sex in different population whose sexes and mean ages are almost the same. Samples were assessed for the presence of TMD symptoms and clinical signs by RDC/TMD which involve questionnaire, clinical examination and presence of occlusal variables. The prevalence of TMD symptoms and signs was notable. But specific TMD that classified with a new classification scheme called RDC/TMD were very low. %5 1 of the sample population have reported at least one symptom, %87 of the sample population have at least one clinical sign. When the muscle and TMJ tenderness were moderate or severe, %62 subject have at least one clinical sign. Specific TMD;“Muscle Disorders”were %3,“Disc Displacements”were %13,“Arthralgia, Arthritis, Arthrosis”were % 4 on sample population. This population was noted for low frequency or absence of severe pain on palpation and low prevalence of restricted ranges of mandibular movement and TMJ crepitation In general, women have more symptoms and clinical signs than men. But the differences between sex not statistically significant. But women have at least one clinical sign (moderate or severe ), general tenderness of trapezius muscles and headache more than men. These are statistically significant. Also specific TMD symptoms and signs increase in older age group, But these are not statistically significant. Because age differences are very low. Forestry students have general tenderness on temporal muscles, temporal tendons and lateral pterygoid area. In this study the relationships between TMR and etiologic factors were also assessed.