Bazal hücreli epitelyomada klinik görünüm ile histopatolojik uygunluk ve klinik-patolojik tipler
Clinic feature of basal cell epithelioma with histopathologic correlation and clinico-pathologic types
  1. Tez No: 79881
  2. Yazar: MEHTAP AKTAŞ HEKİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HARMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Bazal Hücreli Epitelyoma primer deri tümörlerinin en yaygın olanıdır. Güneş en önemli etiyolojik faktördür. Erkeklerde daha sıktır. Güneş gören vücut alanlarında 3. 4. ve 5. dekadlarda oluşur. Pek çok klinik, histopatoiojik tipleri bulunan bu tümör, olguların %75'inden fazlasında baş bölgesinde lokalize olur. Yavaş büyüyen ve nadir metastaz yapan bir tümördür. Bu çalışmada 49 BHE'nın klinik ve histopatoiojik özellikleri gözden geçirildi. Her hastanın cinsiyeti, yaşı, etiyolojik faktörler, lezyonun yerleşim yeri, tümörün klinik ve histopatoiojik tipi belirlendi. Hastalar yaşlarına göre 8 gruba ayrıldı. Tümörün yerleşim yeri için lezyonlar baş ve boyunda grupland irildi. Baş bölgesi saçlı deri, alın, şakaklar, göz kapakları, burun, yanaklar, dudaklar ve kulaklar olmak üzere bölgelere ayrıldı. Çalışma sonucunda nodüler, süperfisiyal, mikronodüler, infiltratif, morfea benzeri ve mikst BHE olmak üzere 6 temel histopatoiojik tip belirlendi. Nodüler BHE en sık görülen histopatoiojik tip, nodülo-ülsere BHE ise en sık görülen klinik tip olarak saptandı. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY Basal cell epitelioma is by far the most common primary cutaneous neoplasm. The sun is implicated as an important causative factor. The tumor is more frequent in men, on sun-exposed areas and occures in the 3rd, 4 th and 5 th decades. More than 75 % of the tumors are localized on the head and neck and several clinical and histopathologic types are recognized. Basal cell carcinoma is usually a slow growing tumor; it is not agressive in the great majority of cases and metastases are very rare. In this study clinic and histopathologic features of 49 basal cell epiteliomas are reviewed. Age, sex, site, causative factors, the clinical pattern and the histopathologic pattern of the tumor were noted for each patient. Patients were divided into eight age groups. For the site of the tumor, lesions were grouped into those on the head and neck. The area of the head was further divided into scalp, forehead, eyelid, temple, nose, cheek, chin, lip and ears. As the results of the study; six major histopathologic patterns were identified: nodular, superficial, micronoduler, infiltrative, morphea like and mikst basal cell epiteliomas. Nodular pattern was the most common histopathologic pattern of basal cell epiteliomas. Noduloulcerative pattern was the most common clinical pattern of basal cell epiteliomas. 40