Dermatoskopik bakı ile deri tümörlerinin vaskular yapısının incelenmesi
The Evaluation of the vascular structures in skin tumors by dermatoscopical examination
- Tez No: 79880
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TAHSİN GÜNEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Onkoloji, Dermatology, Oncology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Deri tümörleri çeşitli özellikleri nedeniyle, dermatoskopik bakıda melanositer ve nonmelanositer olarak ayrılabilmektedir. Dermatoskopik analizinin temel kullanım alanı melanositer döküler olmakla birlikte, nonmelanositer pigmentli deri döküleri de dermatoskopik bakıda, iyi tanımlanmış özellikler sergilemektedir. Deri tümörlerinin dermatoskopik bakısında, pigmentasyon analizi ile birlikte vaskularizasyon analizinin de incelenmesi, tanısal doğruluğu daha da güçlendirmektedir. Bu çalışmada, 31 basalioma, 3 spinalioma, 14 hemangioma, 1 yüzeyel yayılan melanoma, 6 dermal nevus, 2 granuloma pyogenicum, 2 angiokeratoma ve 4 molluscum pendulum olmak üzere toplam 63 dökü dermatoskopik bakı ile vaskular yapı özellikleri ve dağılımı açısından değerlendirilmiştir. Belirlenen damar yapıları, daha önce deribilim yazınında bildirilenlerle uyum içinde bulunmuştur. Daha önce dermatoskopi ile incelenmemiş olan granuloma pyogenicum olgularında keskin kenarlı pembe-kırmızı kan gölcükleri belirlenmiş ve yine daha önce yöntemin uygulanmadığı molluscum pendulum olgularında ise vaskular yapı izlenmemiştir. Basalioma için tipik olan kalın dallanmış, ince budanmış damar yapılarının lokalizasyon itibariyle, nodular basalioma' larda tüm tümör yüzeyinde, basalioma pigmentosa olgularında ise dökü periferinde ve akçaağaç yaprağı görünümü oluşturan pigment adalarının aralarında izlendiği belirlenmiştir. Firkete damarlar ise küçük, yeni gelişmekte olan basalioma olgularında, ülsere basaliomalarda dökü merkezinde ve dermal nevuslarda dökü üzerinde yaygın olarak izlenmiştir. Yüzeyel yayılan melanoma olgularında, basalioma' da görülen damar paterninden belirgin şekilde farklı nokta damarlar ve iyi damarlanmış melanositik göze kümelerinin oluşturduğu sütlü kırmızı globüller, tümör üzerinde ekzantirik yerleşimli olarak belirlenmiştir. Melanositer ve nonmelanositer dökülerde belirlenen dermatoskopik bulgular ile birlikte vaskular yapıların da değerlendirilmesi tanının çift kontrollü olarak yapılmasını sağlamış olur. Deri tümörlerinin dermatoskopik bakı ile vaskular yapı 59açısından değerlendirilmesine yönelik pek fazla çalışma bulunmamaktadır. Daha geniş ve çeşitli olgu kümelerinde yapılacak çalışmalar ile farklı ve özgün yeni özellikler belirlenebilecektir. Tüm deri tümörlerinin dermatoskopik bakısında, bu çalışmada sunulan ve vaskularizasyon analizini de içeren algoritm protokolüne uygun bir inceleme ile tanısal doğruluk oranının daha da artacağı kanısına varılmıştır. 60
Özet (Çeviri)
SUMMARY Skin tumors are classified as melanocyte and nonmelanocytic in dermatoscopy. Dermatoscopic analysis is mainly used for melanocyte lesions but nonmelanocytic pigmented skin lesions show well-determined characteristics in dermatoscopy as well. Analysis of vascularization along with the analysis of pigmentation increases diagnostic accuracy in dermatoscopy of skin lesions. In this study, 31 basalioma, 3 spinalioma, 14 hemangioma, 1 superficial spreading melanoma, 16 dermal nevus, 2 granuloma pyogenicum, 2 angiokeratoma, and 4 molluscum pendulum, being totally 63 lesions were studied in terms of the distribution and characterization of vascular structures and dermatoscopic findings. Dermatoscopic findings of vascular structures was found to be convenient with those that was reported previously. Sharply demarcated red lagoons were found in granuloma pyogenicum which was not previously examined by dermatoscopy, and vascular structures were not determined in molluscum pendulum by this method that have not been applied yet. Fine truncated, thick branched vasculature which is typical for basalioma was observed at the whole surface of the tumor in basalioma nodularis and between the pigment isles which form mapple leaf-like areas in the tissue periphery in the basalioma pigmentosa as well. Harpin-like vessels were found to be widespread in initial basaliomas, in one of the dermal nevi and in the center of the ulcerated basaliomas. In the lesion of superfical spreading melanoma, small red dots, milky red globules formed by well vascularized melanocyte cell groups were found to be eccentrically located in the tumor that was markedly different from the vascular findings of basalioma in dermatoscopic examination. Although dermatoscopical findings including the analysis of vascular structures provides double-controlled diagnosis in melanocytic and 61nonmelanocytic lesions, few studies regarding skin tumors using dermatoscopy with the analysis of vascular structures were reported. New characteristics may be defined in the future studies which will be held on larger and various case groups. It has been decided that an increase in diagnostic accuracy can be achieved in all skin tumors by using the algorithm protocol presented here which includes the analysis of vascular structures. 62