State and society interaction at the intersection of agriculture, settlement and politics in İzmir, 1924-1939
İzmir'de tarım, iskan ve siyasetin kesişiminde devlet toplum etkileşimi, 1924-1939
- Tez No: 798827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİM ŞEKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
İki aşamalı bir araştırma olarak tasarlanan bu tez, temel olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıllarındaki toplumsal unsurları incelemektedir. Toplumsal unsurların ve yerelliklerin tarihin önemli bileşenlerinden biri olduğu düşüncesi ve erken Cumhuriyet dönemini ele alan tarih çalışmalarında bu unsurların yetersiz olduğu gerçeğinden yola çıkan bu çalışma, Izmir ve hinterlandına odaklanmaktadır. Araştırmanın ilk aşaması, bölgede, ele alınan dönemin toplumsal gerçekliklerini yansıtan yerel temaların keşfedilmesidir. Yerel gazeteler gibi geniş kapsamlı yerel kaynaklardan yararlanan bu araştırma, Izmir'de Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıllarının daha incelikli bir analizini yapmak için en kapsamlı ve sıklıkla tekrar eden üç temel yerel ve toplumsal temayı işaret etmektedir. Bu temalar tarım kesimi, iskana ilişkin sorunlar ve yerel siyasettir. Araştırmanın ikinci aşaması, yukarıda belirtilen temaları iki aktörün etkileşiminin ortak karşılaşma zeminleri olarak ele alarak, yeni kurulan Türk devleti ile toplum arasındaki etkileşimi anlamak ve bu etkileşimi tanımlayabilmek için bir çerçeve belirlemektir. Bu bağlamda, bu araştırma, Cumhuriyet devleti ve toplumunu analiz etmek için yerel farklılaşmalara karşı yeterince hassas olmayan mevcut ve tanımlayıcı temalardan ziyade, mekâna özgü toplumsal unsurların öneminin altını çizmektedir. Buna ek olarak, Izmir örneği için, bu araştırmanın bulguları, günlük hayatın istikrarsız ve günlük olarak belirlenen konumları besleyen maddi gerçekliklerinin, devlet ve toplum arasındaki etkileşimin ana bileşenlerinden biri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Having been designed as two staged research, this dissertation basically explores the societal elements during the formative years of the Turkish Republic. Departing from the idea that societal aspects and localities are crucial elements of history; and the fact that these elements have been analyzed insufficiently in the historiography of the early years of the Turkish Republic, this study focuses on Izmir and its hinterland to strengthen this part of historiography. The first stage of the research is to discover the local themes which reflect the societal realities of the determined period in the region. Utilizing from broad local resources such as local newspapers, this research points out three main local and societal themes as the most comprehensive and frequently recurrent elements to have a more nuanced analyze of the formative years of the Turkish Republic in Izmir. These themes are agricultural segment, the settlement related issues and the local politics. The second stage of the research is to understand and determine a path to define the interaction between the newly founded Turkish state and society by treating these above-mentioned themes as the common grounds of these two actors' interactions. In this regard, this research underlines the crucial place of space-specific societal aspects rather than existing and identificatory themes which are unsighted to local differentiations to analyze the Republican state and society. Also, for the case of Izmir the findings of this research suggest that material realities of the everyday life which breed unstable and day-to-day positions are one of the main components in the interaction between the state and society.