Vegan identities and the vegan movement in Turkey
Türkiye'de vegan kimlikler ve vegan hareket
- Tez No: 798826
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANTOİNE DOLCEROCCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Veganizm 20. yüzyılda sistem karşıtı bir hareket olarak ortaya çıkmış ve son yirmi yılda daha yaygın hale gelmiştir. Belirli bir diyeti ve hayvanlar üzerinde test edilmiş ürünlerin kullanımından kaçınma gibi gündelik pratikleri içermesi nedeniyle diğer hak temelli hareketlerden ayrılır. Daha da önemlisi, mücadelenin öznesi -hayvanlar- hareketin özneleri değildir. Bu nedenle veganların hareketle özdeşleşmesi diğer hak temelli hareketlerden farklılık göstermektedir. Bununla birlikte, bu hareketlerin üyelerinin özdeşleşmelerinde ve motivasyonlarında ortaklıklar olabilir. Bu tezde veganların kendilerini siyasi eğilimleri, toplumsal cinsiyet ve cinsel kimlikleri ve diğer hareketlerdeki aktivist varlıkları açısından nasıl tanımladıklarını araştırıyorum. Bu anlamda, vegan hareket ile Türkiye'deki feminist, LGBTQAI+ ve işçi hareketleri gibi diğer siyasi hareketler arasındaki bağlantıları göstererek Türkiye'deki veganların ve vegan hareketin bir çerçevesini çizmeye çalışıyorum. Veganların motivasyonlarının ve veganlık tanımlarının sahip oldukları diğer kimliklerle ilişkili olduğunu ve vegan kimlikleri ile diğer kimlikler arasında bir bağlantı olduğunu varsayıyorum. Bu çalışma ile hareketin dinamiklerini ve veganların kimlik ve motivasyonlarını anlamayı hedefliyorum. Kimlik oluşumu ve hareket dinamiklerine bakarak, Türkiye'deki vegan hareketin kimlik politikaları izleyen yeni toplumsal hareketlerin özelliklerini paylaştığını iddia ediyorum. Bu çalışma için Türkiye'de yaşayan ve kendini vegan olarak tanımlayan 25 kişiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirdim.
Özet (Çeviri)
Veganism emerged in the 20th century as an anti-systemic movement and has become more common in the last two decades. It stands out from other rights-based movements as it involves everyday practices such as a specific diet and avoiding the use of animal- tested products. More importantly, the subject of the struggle -animals- are not the ones who are involved in the movement. The identification of vegans with the movement, therefore, differs from other rights-based movements. However, there may be commonalities in the identifications and motivations of the members of these movements. In this thesis, I explore how vegans identify themselves in terms of their political tendencies, gender and sexual identities, and their activist presence in other movements. In that sense, I try to draw a picture of the vegans and the vegan movement in Turkey by showing the connections between the vegan movement and other political movements, such as the feminist, LGBTQAI+ and labour movements in Turkey. I hypothesise that vegans' motivations and their definition of veganism are related to other identities that they have and that there is a connection between vegan identifications and other identifications. With this study, I aim to understand the dynamics of the movement and the identifications and motivations of vegans. Looking at the identity formation and movement dynamics, I argue that the vegan movement in Turkey shares the characteristics of new social movements pursuing identity politics. I conducted semi-structured interviews with 25 self-identified vegans living in Turkey.