24-28 gebelik haftalarında gestasyonel diyabetinöngörüsünde fetal ultrason biyobelirteci olarakumbilikal kord koiling indeksi, fetal mide çapları vemide çevresi, fetal karın ön duvarı kalınlığı, plasental kalınlık ölçümlerinin kullanımı
Gestational diabetes at 24-28 weeks of pregnancyfetal ultrasound as a biomarker in the prospectumbilical cord coiling index, fetal stomach diameter andstomach circle, front wall thickness of fetal abdomen,using placental thickness measurements
- Tez No: 798905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE AKKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız 24-28 gebelik haftalarında gestasyonel diyabetin öngörüsünde fetal ultrason biyobelirteci olarak umbilikal kord koiling indeksi, fetal mide çapları ve mide çevresi, fetal karın ön duvarı kalınlığı, plasental kalınlık ve biyometrik ölçümlerinin oranları (AC/BPD, AC/FL,BPD/FL) ile GDM öngörüsünde kullanılıp kullanılamayacağının değerlendirilmesidir. Uygun bir biyobelirteç bulunması halinde gestasyonel diyabet açısından riskli grubu ultrason ile saptayıp, takiplerinin daha dikkatli olunması konusunda klinik yönetimde kanıta dayalı yeni bir yaklaşıma ulaşabilmektir. Araç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif vaka-kontrol çalışması olarak tasarlanmıştır. Ankara Bilkent Şehir Hastanesi 2 nolu Klinik Araştırmalar Etik Kurul Başkanlığı tarafından 01.03.2023 tarihinde E2 -23-3456 nolu çalışma etik kurul onayı alındıktan sonra Uygunluk kriterlerini karşılayan tüm katılımcılar, prosedür hakkında bilgilendirildi ve Dünya Tabipler Birliği'nin Helsinki Bildirgesine uygun olarak yürütülen çalışmaya katılım için bilgilendirilmiş yazılı onam verdi. Çalışmaya 01,03,2023-01,05,2023 tarihleri arasında rutin antenatal bakım için kadın doğum polikliniğimize başvuran ve 24+0-28+6 dahil haftaları arasında olan, tek adımlı 75 gr OGTT planlanan gebeler çalışmaya alındı. 194 gebe dahil edildi ve 75 gr OGTT sonuçlarına göre iki gruba ayrıldı. GDM çalışma grubunu 75 g OGTT pozitifliği olan 82 gebe, kontrol grubunu ise sağlıklı gebeliği olan 110 gebe oluşturdu. Dışlama kriterlerimiz: Çalışmaya gönüllü olmamak, çoğul gebelikler, yardımcı üreme tekniği sonucu oluşan gebelikler, fetal malformasyon ve kromozom anomalisi sahip gebelikler, gebelik öncesi bilinen diyabet hastalığı(Tip 1 ve Tip 2),antidiyabetik ve glukoz metabolizmasına etkili ilaç kullanması, bilinen maternal fetal enfeksiyon varlığı, yüksek riskli gebeliğe sahip olan hastalar da çalışmanın dışında tutuldu. Bilgilendirilmiş onam verdikten sonra katılımcı, demografik özelliklerini ve tıbbi bilgilerini kayıt altına alındıktan sonra ultrasonografi ile biyometrik ölçümleri(BPD, AC, FL),fetal ön duvar kalınlığı(aawt),mide çapları ve mide çevresi, plasental kalınlık, umbilikal kord Koiling indeks Transabdominal ultrason ( 50/60 Hz C1-5-RS konveks prob, Voluson S10 General Electric, KOREA 2018) İle kayıt altına alınmıştır. P değeri
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim in this study was the umbilical cord coiling index, fetal stomach diameters and stomach circumference, fetal anterior abdominal wall thickness, placental thickness and the ratios of biometric measurements (AC/BPD,AC/FL,BPD/ FL) and whether it can be used in the prediction of GDM. If a suitable biomarker is found, it is to detect the risk group for gestational diabetes by ultrasound and to reach a new evidence-based approach in clinical management to be more careful in their follow-up. Materials and Methods: Our study was designed as a prospective case- control study. After the E2 -23-3456 study ethics committee approval was obtained by Ankara Bilkent City Hospital No. 2 Clinical Research Ethics Committee on 01.03.2023, all participants meeting the eligibility criteria were informed about the procedure and the World Medical Association gave informed written consent to participate in the study conducted in accordance with the Declaration of Helsinki. Pregnant women who applied to our gynecology outpatient clinic for routine antenatal care between 01,03,2023-01,05,2023 and were between 24+0-28+6 weeks and were planned to have a single step 75 gr OGTT were included in the study. 194 pregnant women were included and divided into two groups according to 75 g OGTT results. The GDM study group consisted of 82 pregnant women with 75 g OGTT positivity, and the control group consisted of 110 pregnant women with healthy pregnancies. Our exclusion criteria: Not volunteering to participate in the study, multiple pregnancies, pregnancies resulting from assisted reproductive techniques, pregnancies with fetal malformation and chromosomal abnormality, known pre- pregnancy diabetes mellitus (Type 1 and Type 2), use of antidiabetic drugs and drugs effective on glucose metabolism, known maternal fetal infection Patients with high- risk pregnancies were also excluded from the study. After giving informed consent, the participant, demographic characteristics and medical information, biometric measurements with ultrasonography (BPD, AC, FL), fetal anterior wall thickness (AAWT), stomach diameters and stomach circumference, placental thickness, umbilical cord Coiling index Transabdominal ultrasound (50/ 60 Hz C1-5-RS convex probe, Voluson S10 General Electric, KOREA 2018). P value