ZnO tabanlı piezoelektrik nanojeneratör üretimi ve özelliklerinin araştırılması
Production of ZnO based piezoelectric nanogenerator and investigation of it's properties
  1. Tez No: 798975
  2. Yazar: ALTUĞ İLBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞADAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Enerji, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Energy, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Nanotıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada ZnO nanotel (NT) dizini alt elektrot olarak kullanılarak literatürde ilk kez değişken (AC) ve sabit (DC) manyetik alan ile sürülebilen nanojeneratör (NJ) üretimi ve özelliklerinin araştırılması amaçlandı. Üst elektrot olarak ZnO ile Schottky kontak oluşturan CuO ince film katmanı kullanıldı. ZnO NT dizini literatürde yaygın olarak kullanılan hidrotermal metot ile sentezlendi. ZnO NT'lerin en-boy oranının 16 olduğu belirlendi. Üst elektrot üretiminde Cu ince film katmanı DC sıçratma yöntemi ile kaplandı. Kuru hava akışında ısıl işlem uygulanarak Cu ince film oksitlendirildi ve CuO katmanı elde edildi. Alt ve üst elektrot esnek polimer ile birleştirilerek farklı yön ve frekanslarda uygulanan AC/DC manyetik alan altında periyodik olarak NT'lerin bükülmesi sağlandı. Elektriksel ölçümlerden elde edilen sonuçlarda 1.5 Hz frekanslı DC manyetik alan uygulanan NJ'ün 180o konumda bulunduğu pozisyonda 0.816 pW/cm2 güç yoğunluğu elde edildi. Üretilen ZnO NT'ler/CuO ince film piezoelektrik NJ sisteminin manyetik alan ile temassız sürülebildiği görüldü. Piezoelektrik NJ'ün manyetik alan ile sürülmesi literatürde ilk kez yapılan bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the production and properties of a nanogenerator (NG) that can be driven with variable (AC) and constant (DC) magnetic field for the first time in the literature by using the ZnO nanorod (NR) arrays as the bottom electrode. CuO thin film layer, which forms Schottky contact with ZnO, was used as the top electrode. The ZnO NR arrays was synthesized by the hydrothermal method commonly used in the literature. The aspect ratio of ZnO NRs was determined to be 16. In the top electrode production, the Cu thin film layer was coated by DC sputtering method. Cu thin film was oxidized by heat treatment in dry air flow and CuO layer was obtained. By combining the lower and upper electrodes with a flexible polymer, the NRs were periodically bent under the AC/DC magnetic field applied in different directions and frequencies. In the results obtained from the electrical measurements, a power density of 0.816 pW/cm2 was obtained at the position of the NG at 180o position, where a DC magnetic field with a frequency of 1.5 Hz was applied. It has been observed that the produced ZnO NRs/CuO thin film piezoelectric NG system can be driven without contact with the magnetic field. Driving piezoelectric NG with magnetic field is the first study in the literature.