Characterization of zno based diluted magnetic semiconductor thi̇n fi̇lms and nano particles produced by sol-gel method
Sol-gel yöntemiyle üretilen zno tabanlı seyreltik manyetik yarıiletken ince filmlerin ve nano parçacıkların karakterizasyonu
  1. Tez No: 425910
  2. Yazar: ELİF AŞIKUZUN
  3. Danışmanlar: PROF. CABİR TERZİOĞLU, DOÇ. ÖZGÜR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Son yıllarda ZnO tabanlı seyreltik manyetik yarıiletken malzemeler teknolojik uygulamalarda kullanılması nedeniyle oldukça büyük bir ilgi odağı olmuştur. ZnO tabanlı nano tanecikler ve nano kalınlıkta ince filmlerin uygulama alanları; ısıl camlar, piezoelektrik aygıtlar, güneş pilleri, katıhal gaz algılayıcıları, yüzey akustik dalga cihazları, lazer aygıtlar, mikro elektromekaniksel sistemler (MEMS), organik ışık yutan diyotlar ve en önemlisi spintroniktir (manyetik hard disklerde okuyucu kafası ve büyük manyetik direnç (GMR)). Spintronik yarı iletken teknoloji tabanlı hafıza üretimin yerini almaktadır. Bu sebeple araştırmalar gerek temel bilimsel gerek teknolojik bağlamda her geçen gün artarak devam etmektedir. Bu nedenle bu tez çalışmasında geçiş metali ve nadir toprak elementi katkılı (Zn1-xBx)O (B=Co, Er) ikili ve (Zn1-xBxCO) (C=Cu, Cd) üçlü yapıya sahip seyreltik manyetik yarıiletken nano ince filmler ve bulk (yığın) malzemeler sol-gel metodu kullanılarak üretilmiştir. Hazırlanan film ve bulk malzemelerin mikroyapısal, elektriksel, optik, manyetik ve mikromekaniksel özellikleri incelenmiştir. Malzeme üretimi esnasında ilk olarak bulk (yığın) malzemelerin optimum tavlama sıcaklığının tespiti için en yüksek katkı oranındaki malzemeler ön ısıl işlemden sonra sırasıyla 400oC, 450oC, 500oC, 550oC ve 600oC' de 30 dk son ısıl işleme tabi tutulmuştur. Bu işlemin ardından tüm katkılı nano ince film ve bulk malzemeler belirlenen optimum tavlama sıcaklıklarında tavlanmıştır. (Zn1-xBx)O ikili ve (Zn1-xBxCO) üçlü yapıya sahip DMS yapılar polikristal nanotozlar olarak sol-gel metodu kullanılarak hazırlanmıştır. İnce filmler cam altlık üzerine daldırarak kaplama yöntemi kullanılarak kaplanmıştır. Tez kapsamında üretilen nano ince film ve bulk malzemelerin mikroyapısal özelliklerinin belirlenebilmesi için X-ışınları kırınım difraktometresi (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dağılım spektrometresi (EDS), atomik kuvvet mikroskobu (AFM), elektriksel özelliklerinin tespiti için hall effect ölçüm sistemi, optik özelliklerinin tespiti için UV-VIS spektrofotometresi, manyetik analizleri için VSM sistemi ve mikromekanik analizleri için ise Vickers mikrosertlik cihazı kullanılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Seyreltik Manyetik Yarıiletkenler (DMS), Sol- Gel Method, ZnO, İnce Film, Nanoparçacık
Özet (Çeviri)
In recent years, ZnO-based diluted magnetic semiconductor materials are a field of great interest because of their using in technological applications. Applications of the produced ZnO-based nano-particle and nano thin film are the thermal glass, piezoelectric devices, solar cells, solid-state gas sensors, surface acoustic wave devices, laser devices, microelectromechanical systems (MEMS), organic light-emitting diodes and spintronic (reader head in magnetic hard disks and giant magnetoresistance (GMR)). Spintronic is replacing by semiconductor technology-based memory production. For this reason, researches are increasing gradually both the fundamental scientific and technological. Therefore, in this thesis, transition metal and rare earth element doped nano thin films and bulk samples of diluted magnetic semiconductors (DMSs) which have dual structure of (Zn1-xBx)O (B=Co, Er) and ternary structure of (Zn1-xBxCO) (C=Cu, Cd) are prepared by using sol-gel method. The microstructure, electrical, optic, magnetic and micromechanic properties of prepared nano thin films and nano bulk materials are investigated. Firstly, the materials which have the greatest doping rate to determination of optimum annealing temperature of nano bulk materials are subjected to last heat treatment at 400oC, 450oC, 500oC, 550oC and 600oC for 30 min after first heat treatment. After this process, all of doped nano thin film and nano bulk materials are annealed under determined annealing temperature. The systems, (Zn1-xBx)O dual and (Zn1-xBxCO) ternary structures, are prepared as polycrystalline nanoparticle powders by applying the sol-gel method. Nano thin films are coated on the glass substrate by using the dip coating method. The X-ray diffractometer (XRD), scanning electron microscopy (SEM), energy dispersive spectrometer (EDS) and atomic force microscopy (AFM) are used to determination of structural properties such as crystal structures, grain sizes, percent of elements, surface morphology; hall effect measurements system is used to determination of electrical properties of materials; UV-VIS spectrophotometer is used to determination of optic properties; vibrating sample magnetometer (VSM) system is used to determination of magnetic properties and Vickers microhardness device is used to determination of micromechanic properties of produced nano thin film and nano bulk materials. KEYWORDS: Diluted Magnetic Semiconductor (DMS), Sol-Gel Method, ZnO, Nano thin film, Nanoparticle