Indoor fingerprinting based on wi-fi location
Wi-fi tabanli iç mekan parmak izi konum
- Tez No: 798983
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
İç mekan konumlandırma, son yıllarda yükselen bir araştırma konusu haline geldi. binalarda yerinde hizmetlere olan talep. Bu araştırma, iç mekan konumlandırmasına odaklanmaktadır. belirgin avantajı olan IEEE 802.11 (WiFi) Kablosuz Ethernet protokolünü kullanarak diğer kablosuz iç mekan teknolojilerinden daha ucuzdur. Genel olarak, en çok önerilen kablosuz iç mekan konumlandırma sistemleri, daha hassas olan parmak izi tekniklerini kullanır radyo sinyali yayılma modellerine dayalı yakınlık algılamadan daha fazla. Bu araştırmanın amacı, parmak izi WiFi konumuna dayalı olarak iç mekan konumlandırmasının çeşitli yönlerini araştırmak için sistem oryantasyonunun kullanılmasını gerektirmeden konumlandırma doğruluğunu artırabilir ve ek yerlerde ek sinyal yoğunluğu ölçümleri ile daha geniş bir radyo grafiği gerektirir.
Özet (Çeviri)
Indoor positioning has become a hot topic of research in recent years, owing to the rising demand for on-site services within buildings. This research focuses on indoor positioning using the IEEE 802.11 (WiFi) Wireless Ethernet protocol, which has the distinct advantage of being less expensive than other wireless indoor technologies. In general, most proposed wireless indoor positioning systems employ finger printing techniques, which are more precise than proximity detection based on radio signal propagation models. The aim of this research is to investigate various aspects of indoor positioning based on finger-printing WiFi location that may improve positioning accuracy without requiring the use of system orientation and without requiring a wider radio chart with additional measures of signal intensity in additional places.