Deep learning approach based on modified resnet architecture for brain tumor detection
Değiştirilmiş esaslı derin öğrenme yaklaşımı beyin tümörü için resnet mimarisi tespit etme
- Tez No: 798991
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİN SELEN ÖZBEK ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tanımlamak ve analiz etmek için bilgisayar destekli teşhis veya CAD sistemleri oluşturulmuştur. tıbbi resimlerdeki düzensizlikler, böylece klinisyenlerin hastaları daha doğru teşhis etmelerine yardımcı olur ve tedavi planları tasarlamak. Bu sistemlere dahil edilen hem görüntü işleme hem de yapay zeka. Analiz ve analiz görüntü işleme teknikleri, Tıp uzmanlarının analitik becerilerini geliştirin ve doğru analiz için gereken süreyi en aza indirin. kanserlerin teşhisi, tedavi planlaması ve seyrinin izlenmesi. Bunları kullanarak tekniklerle, radyologlar tıbbi resimlerin nasıl yorumlanacağı konusunda benzersiz bir bakış açısı elde edebilirler. daha doğru tanı koymalarını sağlar. Bu çalışma, derin bir T1c, T2 ve T1c kullanarak beyin tümörlerinin segmentasyonunu otomatikleştirebilen öğrenme sistemi MR sekansları. Matematiksel teknikleri, mantıksal işlemleri ve morfolojik prosedürler sistemin performansını iyileştirdi. Radyologlar manuel olarak bölümlere ayırmayı başardılar. Şu anda tümör için altın standart olarak kabul edilen bu tekniği kullanan tümör bölgesi segmentasyon.
Özet (Çeviri)
Computer-aided diagnostic, or CAD, systems have been created to identify and analyze irregularities in medical pictures, so aiding clinicians in more precisely diagnosing patients and designing treatment plans. Incorporated into these systems are both image processing and artificial intelligence. The techniques of analysis and analysis image processing are used to improve the analytical skills of medical professionals and minimize the time needed for proper diagnosis, treatment planning, and the monitoring of the course of cancers. By using these techniques, radiologists may get a unique perspective on how to interpret medical pictures, enabling them to make more accurate diagnoses. This study led to the development of a deep learning system capable of automating the segmentation of brain tumors using T1c, T2, and T1c MRI sequences. Combining mathematical techniques, logical operations, and morphological procedures improved the system's performance. Radiologists were able to manually segment the tumor territory using this technique, which is currently considered the gold standard for tumor segmentation.