In vitro effect of nanoparticles on sugar beet (Beta vulgaris) and its secondary metabolites (betalain and betaine) production
Nanopartiküllerin şeker pancarı (Beta vulgarıs) ve ikincil metabolitleri (betalain ve betain) üretimi üzerindeki in vitro etkisi
- Tez No: 798990
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Şeker pancarı (Beta vulgaris L.) en çok arzu edilen, verimli, ekonomik ve gıda ürünüdür. Bu üretimi geliştirmek için birçok çalışma yapılmıştır. Elde edilene kadar sadece“buzdağının görünen kısmı”olarak kabul edilen orijinal sonuçlar ve umut verici yetenekler nedeniyle büyük ilgi gören nanoparçacık ailesindeki uygulamaların yaygınlaşmasıyla birlikte, bu araştırma vücuttan iki nanoparçacığı incelemek için yapıldı. Şeker pancarının farklı yönleri: tohum çimlenmesi, morfolojisi, klorofil A ve B içeriği ve karotenoidlerin yanı sıra en önemli şeker pancarı metabolitlerinden ikisi, betain ve betalain. Monobakteriyel (SG833) ve polibakteriyel (SG2020) olmak üzere iki şeker pancarı genotipi üzerinde MS ortamına nanopartiküller eklenerek dört farklı kapasitede (0, 5, 15 ve 25 mg/mL) TiO ve ZnO NP'leri test edilmiştir. UV-vis spektrofotometreleri klorofil, karotenoidler, betain ve betalain kullanılarak hesaplandı. Nanopartiküllere maruz bırakılan bitkiler, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında tohum çimlenmesinde, klorofil içeriğinde veya karotenoidlerde önemli bir farklılık göstermedi. Kontrol grubuyla karşı karşıya kalanlar, her iki tipte de betain için daha düşük NP riskinde ve artan yetenekle azalan oranlarda önemli bir fark ve gelişme gösterdi. Kontrole kıyasla 15 mg/mL (p < 0.01) ve 25 mg/mL (p < 0.05) marjlarında ZnO NP'lerin betaksantin uzantıları olarak gruplanmasını gösteren polimorfik genotipin saldırganlığı (SG2020). Betacyanin ile ilgili olarak, kontrol bitkilerine kıyasla en yüksek potens ile 25 mg/mL'de ZnO NP'lere maruz kalan bitkiler bir etki kanıtı gösterdi, p < 0.05. Maruz kalma süresi dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olduğu belirtilmektedir; Bitki türleri arasında ve hatta aynı bitki türü içindeki genotipler arasında da benzerlikler görülür.
Özet (Çeviri)
Sugar beet (Beta vulgaris L.) is considered the most desirable and productive economic and food crop. Many studies have been based on the development of this crop. With the widespread applications of nanoparticles in the field of plants that have received great interest, due to their amazing results and promising capabilities that are considered so far only the“tip of the iceberg”, this research was conducted to investigate the effect of two nanoparticles on the sugar beet plants in several respects; seed germination, morphology, chlorophyll A and B content, and carotenoids, as well as two of the most important sugar beet metabolites, betaine and betalain. TiO2 NPs and ZnO NPs were applied in four different concentrations separately (0, 5, 15, and 25 mg/ml) on two genotypes of sugar beet plants, monogerm (SG833) and multigerm (SG2020), by adding the NPs to the MS medium. Using a UV-spectrophotometer, chlorophyll, carotenoids, betaine, and betalain were estimated. Plants exposed to NPs did not have a significant difference in terms of seed germination, chlorophyll contents, or carotenoids compared to the control. In comparison to the control group, it showed a statistically significant difference and improvement for betaine at low concentrations of NPs and gradually decreased with increasing concentrations in both genotypes.