Structural modification of aluminium silicon eutectic alloys al
- Tez No: 7990
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT A. SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bir ötektik alaşımında istenilen özelliğin iyileştirilmesi ötektik fazlarının kontrolü (sekil ve boyutlarının değiştirilmesi), yani mikroyapmın modifikasyonu sonucu mümkün olabilir. Bu çalışmada ötektik civarı bir kompozisyona sahip Etiaİ 140 (Aluminyum-%11 Silisyum) ticari alaşımı incelenmiştir. Ergitilen alaşımlar seramik kalıplara dökülerek kontrollü ve yavaş bir biçimde soğutulmuşlardır. Silisyum ve intermetalik fazlarının sekil ve boyutları, faz aralıkları soğuma hızı ve düşük yüzdelerde eklenilen stronsiyum ve lityum elementleri ile değiştirilmişlerdir. Mikroyapı değişikliklerinin çekme sertlik ve aşınma özellikleri üzerindeki etkileri de belirlenmiştir. Çekme, sertlik ve aşınma değerlerinin silisyum fazı kadar intermetalik fazların boyut, sekil ve faz aralıkları ile değiştiği gözlenmiştir. v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In an eutectic alloy, improvement of desired properties are achieved by the control of eutectic phases (change in shape and dimensions ) i.e. by modification of microstructure. In this study, commercially pure aluminium silicon near eutectic alloy (Etial 140 ) is used. Melt is cast into preheated ceramic mold in order to cool the melt slowly. Shape dimension and interparticle spacing of silicon and intermetallic phases are changed by cooling rate and by the addition of strontium and lithium. Effect of microstructural changes on tensile properties, hardness and wear resistance are determined. It is observed that tensile properties, hardness and wear are affected not only by the silicon interparticle spacing but also by the shape, dimension and spacing of intermetallic phases. IV