Batman ilindeki kamu ve özel spor tesislerinin erişilebilirlik standartları yönünden karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative analysis of puplic and private sports facilities in Batman province in terms of accesibility standarts
- Tez No: 799041
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF SÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı“Batman ilindeki kamu ve özel spor tesislerinin erişilebilirlik standartları yönünden karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Araştırma kapsamına Batman ilindeki 10 kamu ve 10 özel olmak üzere toplamda 20 adet spor tesisi seçilmiştir. Bu tesisler, rastlantısal yöntem ile Batman ilindeki spor tesisleri içerisinden seçilmiştir. Araştırma, tarama yöntemiyle gerçekleştirilmiştir ve araştırmada erişilebilirliği tespit etmek amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın ulusal geçerliliği olan binalar için iç ve dış mekânlar erişilebilirlik tespit formundan yararlanılmıştır. Tespit formu 7 başlık ve 62 soru ile sınırlandırılmıştır. Başlıklar; otoparklar, girişler, rampalar, tuvaletler, koridorlar, asansörler ve merdivenlerden oluşmaktadır. Araştırmada Batman ilinde örnekleme alınan kamu ve özel sektör spor tesislerinin engelliler için yapılmış olan erişilebilirlik düzenlemeleri belirlenmiş ve elde edilen sonuçlara göre kamu spor tesislerinde %61,1 ”Yeterli“, özel spor tesislerinde %25,4 ile ”Yetersiz" düzeyinde bulunmuştur. Bu analiz sonucunda erişilebilirlik düzenleme kriterlerine göre Kamu tesislerinin erişilebilirlik bakımından daha iyi durumda olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the public and private sports facilities in Batman in terms of accessibility standards and to evaluate their current status in terms of accessibility. A total of 20 sports venues, 10 public and 10 private, were selected within the scope of the research. These venues were determined by random method among all the facilities in Batman province. The research was carried out by survey method, and for the determination of the accessibility the nationally valid indoor and outdoor spaces accessibility determination form of the Ministry of Family and Social Policies was used. The determination form is limited to 7 titles and 62 questions. Titles; parking lots, entrances, ramps, toilets, corridors, elevators and stairs. In the research, the accessibility arrangements of public and private sector sports facilities, which were taken as a sample in Batman, for the disabled were determined and according to the results obtained, 61.1% in public sports facilities and 25.4% in private sports facilities were found at the level of“Inadequate”. As a result of this analysis, it has been revealed that Public facilities are in better condition in terms of accessibility according to the accessibility regulation criteria.