Blokzincir tabanlı uçtan uca enerji ticareti platformları için düşük enerji tüketimli bir uzlaşma algoritmasının geliştirilmesi
Adapdation of consensus algorithm on a blockchain based peer to peer energy trading platform
- Tez No: 799107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Enerji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temiz Tükenmez Enerjiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Mikro şebekelerin gelişmesi ve yerel ölçekte yenilenebilir enerji üretiminin hızla artması, enerji ve finans kaynaklarının verimli kullanıldığı hızlı bir ticaret mekanizması ihtiyacını doğurmaktadır. Blokzincir teknolojisi, eşler arası uçtan uca ticaret için güvenilir bir çözüm oluşturabilecek altyapıya sahiptir. Blokzincir kullanarak enerji ticaretine yönelik son teknoloji çözümler, merkezi sistemlerin bir takım sorunlarını çözmelerine rağmen enerji ve zaman verimliliği yetersiz kalmaktadır. Bu blokzincir tabanlı çözümlerin sorunlarından biri, doğrulama ve madencilik için çok fazla enerji harcayan hantal ve verimsiz uzlaşma algoritmalarıdır. Bu tezde önerilen model, bir ticaret döngüsünü tamamlamak için Ethereum akıllı sözleşmelerini kullanan yeni bir uzlaşma algoritması ile bu sorunu çözmeyi amaçlamaktadır. Sunulan model, akıllı sayaçları kullanarak üretim fazlası enerjiyi yerel mikro şebekeyle özerk bir şekilde takas etmeyi ve üreticilerin finansal gelirlerini artırmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda model, enerji ticaretinin eksiksiz olmasını ve çalışma kanıtına ihtiyaç duymadan birden fazla düğümde değişmez bir şekilde kaydedilmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The development of microgrids and the increase of renewable energy production on local scale requires a robust and fast trading mechanism to prevent any financial and energetic loss. Blockchain technology offers a trustless solution for peer-to-peer trading on a microgrid. The state-of-the-art solutions for energy trading with blockchain technology solves many problems of the centralized systems but lacks the energy and time efficiency. One of the substantial problems of these blockchain based solutions is the bulky and inefficient consensus algorithms that spend too much energy for validation and mining. The proposed model in this thesis aims to resolve this problem with a novel consensus algorithm that uses Ethereum smart contracts to complete a trade cycle. The model implies usage of smart meters and connection to the Internet to autonomously trade energy with the local microgrid and increase the financial revenue of prosumers. At the same time the model makes sure that the energy trade is complete and immutably recorded on multiple nodes without a need for proof-of-work.