Covid 19 pandemi sürecinde görev alan 112 sağlık çalışanlarının sağlık anksiyetesi, koronavirüs fobisi ve psikolojik sağlamlık düzeyleri: Zonguldak örneği
Health anxiety, coronavirus phobia and psychological strenght levels of 112 healthcare professionals in the Covid 19 pandemic process: Zonguldak example
  1. Tez No: 799163
  2. Yazar: BİRCAN DEMİRCİ İLERİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT KIYLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, İlk ve Acil Yardım, Psychology, Sociology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 salgını son yılların en büyük salgınıdır. Salgın boyunca ihtiyaç duyulan en önemli hizmetlerden biri sağlık olmuştur. Covid vakalarının artması, insandan insana bulaşması neticesinde acil sağlık hizmetine gereksinim artmıştır. Her ülkede değişiklik olduğu gibi Türkiye'de de hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde bir takım değişiklikler meydana gelmiştir. Ortaya çıkan pandemi de görev alan sağlık çalışanları sosyal, ekonomik ve psikolojik yönden olumsuz etkilenmişlerdir. Bu çalışma ile amaçlanan hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinin Covid-19 dönemindeki yeri ve önemi, Türkiye'deki var olan duruma ilişkin bilgi verilmesidir. Bu kapsamda gerçekleşen analizler neticesinde kişilerin hastalık nedeniyle maruz kaldıkları ekonomik, sosyal, somatik durumlarının psikolojik iyi oluşları ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Covid 19 epidemic, which has affected the whole world, is the biggest epidemic of recent years. Health has been one of the most important services needed during the epidemic. The need for emergency health care has increased as a result of the increase in Covid cases and human-to-human transmission. As there are changes in every country, some changes have occurred in pre-hospital emergency health services in Turkey. Health workers who took part in the emerging pandemic were adversely affected socially, economically and psychologically. The aim of this study is to give information about the place and importance of pre-hospital emergency health services in the period of Covid-19 and the current situation in Turkey. As a result of the analyzes carried out in this context, it has been determined that the economic, social and somatic conditions that people are exposed to due to the disease are related to their psychological well-being.