COVID-19 pandemisi sürecinde sağlık çalışanlarında sosyal hayat ve dışlanma
Social life and exclusion of health workers during the COVID-19 pandemic period
- Tez No: 784176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM PALABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde çalışan 112 personellerinin COVID-19 sürecindeki sosyal dışlanmışlığı araştırılmıştır. Bu amaçla, Muş İl Ambulans Servisi Başhekimliğine bağlı acil sağlık hizmetleri istasyonlarında görev alan 27 çalışan ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerde nitel bir araştırma yöntemi olan yarı-yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılmıştır. Konu ile ilgili olarak 11 sorudan oluşan yarıyapılandırılmış form hazırlanmış ve katılımcılara görüşmeler esnasında yöneltilmiştir. Çalışma verilerinde 112 çalışanlarının, COVID-19 pandemi sürecinde aileleri, akrabaları, arkadaşları, yaşadıkları apartmandaki komşuları tarafından çeşitli şekillerde dışlanmaya maruz kaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca market, fırın, kasap ve manav gibi yerlerden 112 üniforması ile alışveriş yapmak isterken esnaflar veya diğer müşteriler tarafından çeşitli şekillerde tepkiler alarak dışlandıkları çalışma verilerinden tespit edilmiştir. Ayrıca 112 kıyafeti ile sokakta yürürken diğer vatandaşlar tarafından çeşitli tepkiler aldıkları veya toplu taşıma araçlarındaki sürücü veya diğer yolcular tarafından dışlanmaya yönelik tepkiler aldıkları da verilerde görülmektedir. Bu sebeplerden ötürü 112 çalışanlarının, sosyal hayatlarının minimum seviyeye geldiği veya bittiği, birçok 112 çalışanının ailelerini korumak için ya kendi istekleriyle veya aile ve akraba baskısı nedeniyle onların bulunduğu evden farklı bir yere yerleşmek zorunda kaldığı da verilerden tespit edilmiştir. Sonuç olarak 112 çalışanlarının, COVID-19 sürecindeki maruz kaldıkları tepki ve davranışlar nedeniyle yaşadığı sosyal dışlanmanın tekrar yaşanmaması için alınabilecek bazı önlemler öneri olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the social exclusion of 112 personnel working in pre-hospital emergency health services in the COVID-19 process was investigated. For this purpose, face-to-face interviews were conducted with 27 112 employees working at emergency medical services stations affiliated to the Chief Physician of the Muş Provincial Ambulance Service. Semi-structured interview technique, which is a qualitative research method, was used in the interviews. A semi-structured form consisting of 11 questions on the subject was prepared and directed to the participants during the interviews. In the study data, it was found that 112 employees were subjected to exclusion in various ways by their families, relatives, friends, neighbors in the apartment where they live during the COVID-19 pandemic process. In addition, it was determined from the study data that while they wanted to shop with 112 uniforms from places such as grocery stores, bakeries, butchers or greengrocers, they were excluded by receiving various reactions from shopkeepers or other customers. It is also seen in the data that they receive various reactions from other citizens while walking on the street with 112 clothes or receive reactions to being excluded by the driver or other passengers on public transport. For these reasons, it has been determined from the data that 112 employees social lives have reached a minimum level or have ended, and many 112 employees have had to settle in a different place from their home either voluntarily or due to family and relative pressure in order to protect their families. As a result, some measures that can be taken to prevent the social exclusion experienced by 112 employees due to the reactions and behaviors they were exposed to during the COVID-19 process have been presented as suggestions.