İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı Bel_Yz_K_0339 numaralı şiir mecmuasının çeviri yazılı metni ve MESTAP (Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi)'a göre tasnifi
Istanbul Metropolitan Municipality Atatürk Library Bel_Yz_K_0339 translation written text of poetry collection and its classification according to MESTAP (Systematic Classification of Journals Project)
- Tez No: 799175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Türk Edebiyatı araştırmalarının önemli kaynaklarından biri olan şiir mecmuaları edebiyat tarihimiz açısından da önem arz etmektedir. Bu kaynaklar sayesinde daha önce bilinmeyen şairler edebiyatımıza tanıtılmış, kendi dönemlerinde büyük ilgi gören şairlerin eserlerinde bulunmayan şiirler de ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı Bel_Yz_K_0339 numaralı şiir mecmuası incelenmiştir. Mecmualar hakkında bilgi verildikten sonra incelenen mecmua hakkında bazı veriler sunulmuştur. Çalışmaya konu olan mecmua, Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP)'a göre incelenerek çeviri yazı alfabesi ile günümüz harflerine aktarılmış ardından manzumelerin hâlihazırda bulunan akademik çalışmalarla karşılaştırması yapılmıştır. Söz konusu mecmuanın ağırlıklı olarak halk edebiyatı şairleri ve nazım şekillerini içermesi dikkat çekici bir husustur.
Özet (Çeviri)
Poetry collection, which is one of the important sources of Turkish literature research, is also important in terms of our literary history. Thanks to these sources, previously unknown poets have been introduced to our literature, and poems that were not found in the works of poets, who received great attention in their own time, have emerged. In this study, Istanbul Metropolitan Municipality Atatürk Library magazine numbered Bel_Yz_K_0339 has been examined. After giving information about the poetry collection, some data about the reviewed journal have been presented. The poetry collection, which is the subject of the study, was analyzed according to the Systematic Classification of Journal Project (MESTAP) and transferred to today's letters with the transcription alphabet, and then the poems were compared with the existing academic studies. It is noteworthy that the mentioned poetry collection mainly includes folk literature poets and verse forms.