Sosyal içerme bağlamında Türkiye'de çocuğun katılım hakkı ve temsili
In the context of social inclusion the child's right to participation and representation in Turkey
  1. Tez No: 799178
  2. Yazar: SUDE ÖZYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sosyal içerme bağlamında Türkiye'de çocuğun katılım ve temsil sorununu konu alan çalışma, Türkiye'de çocuğa yönelik katılım politikalarını ele almakta ve bu politikalar ile çocuğun kendini toplumda nasıl temsil ettiğini incelemektedir. Çalışmanın amacı, sosyal içerme bağlamında Türkiye'de çocuğun katılım hakkı ve temsilini ortaya koymaktır. Bu bağlamda uygulanan politikalar incelenerek, Türkiye'de çocukların katılım ve temsil hakkı durumu ortaya konulmuştur. Çalışmanın temel dayanağını, Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Sözleşmesi oluşturmaktadır. Çalışma, dezavantajlı gruplara yönelik Türkiye düzeyinde konuya ilişkin çok fazla araştırmanın bulunmaması, yeni gelişmekte olan çocuk meclisleri gibi oluşumlar konusunda katkı vermesi ve konuya ilişkin politikalar düzeyinde katkı sağlaması yönünden önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In the context of social inclusion, the study on the problem of participation and representation of the child in Turkey deals with the policies of participation in the child in Turkey and examines how the child represents himself in society with these policies. The aim of the study is to demonstrate the right and representation of the child in Turkey in the context of social inclusion. In this context, the policies implemented were examined and the right to participation and representation of children in Turkey has been demonstrated. The legitimacy framework of the study constitutes the United Nations (UN) Children's Rights Convention. The study is important in terms of the lack of research on the issue at the Turkish level for disadvantaged groups, contributing to formations such as newly developing children's assemblies and contributing to the level of policies related to the issue.