Evaluation of recent metaheuristic search techniques in optimum design of steel structures
Çelik yapıların optımum tasarımında yeni meta-sezgisel arama tekniklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 799201
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DİCLELİ, PROF. DR. OĞUZHAN HASANÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Meta-sezgisel teknikler, yerel optimum çözümleri engellemesi ve kolay uyarlanabilir yapılarının olması gibi avantajları nedeniyle son on yılda popüler hale geldi. Optimizasyon tekniklerinin temel amacı, yapısal bir sistem için minimum ağırlığı veya minimum maliyeti elde etmektir. Yapı maliyetinin hesaplanmasında çok fazla değişken olduğu için yapısal optimizasyonda ağırlığın minimize edilmesi amaçlanmaktadır. Bu Çalışmada, literatürdeki kıyaslama problemlerini ve yapısal test problemlerini optimize etmek için Atomik Orbital Arama, Bal Porsuğu Algoritması, Nükleer Fisyon-Nükleer Füzyon Algoritması, Pathfinder Algoritması ve Plantonik Tunikap Sürüsü Algoritması kullanılmıştır. Bu algoritmalar rastgele başlangıç değerlerine sahiptir, ancak her birinin optimum sonuca ulaşmak için farklı iyileştirme adımları vardır. Bu çalışmada tüm bu beş farklı metasezgisel algoritmanın sonuçları kendi içinde ve önceki çalışmalarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Meta-heuristic search techniques have become popular in the last decade due to advantages, such as preventing local optimum solutions and producing discrete solutions to structural systems. The main purpose of the optimization techniques is to achieve the minimum weight or cost design of a structural system. As there are so many decision variables while calculating the weight or cost of a structure, structural optimization is carried out to find the best design out of a large set of acceptable solutions. Five optimization techniques; namely Atomic Orbital Search, Honey Badger Algorithm, Nuclear Fission-Nuclear Fusion Algorithm, Pathfinder Algorithm, and Salp Swarm Algorithm are used in this study to optimize the investigated benchmark problems and structural test problems taken from the literature. These algorithms are initiated randomly, but each of them has different improvement steps to reach the optimum result. In this study, the results obtained with all these five different metaheuristic algorithms are compared with each other and also with the formerly reported solutions of the investigated problems in the previous studies.