Güncel metasezgisel optimizasyon algoritmaların çelik yapıların optimum boyutlandırılması problemindeki performanslarının incelenmesi
Investigating the performance of recent metaheuristic optimization algorithms on steel structures optimization problems
- Tez No: 623788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında son yıllarda geliştirilen metasezgisel yöntem olan ağaç tohumu optimizasyon (ATA) yöntemi, karga arama optimizasyon (KAA) yöntemi ve simbiyotik organizmalar arama optimizasyon (SOA) yönteminin inşaat mühendisliği problemlerinden sinüs boşluklu kiriş ve kafes sistemlere uygulanarak performansları incelenmiştir. Sinüs boşluklu kirişin optimizasyonunda tasarım sınırlayıcıları olarak Eurocode şartnamesinde belirtilen kapasite ve tasarım esasları dikkate alınmıştır. Kiriş tasarımı için profil tablosundan seçilecek kesit ve sinüs boşluklu kirişin boşluk geometrik boyutları tasarım değişkenleri olarak alınmıştır. Kafes sistemin optimizasyonunda tasarım sınırlayıcıları olarak Amerikan yönetmeliğinde (ASD 89) belirtilen esaslar dikkate alınmıştır. Tasarım değişkenleri olarak ise boru kesit profil tablosundan seçilecek profil olarak belirlenmiştir. Yukarda bahsedilen optimizasyon yöntemleri ile 2 adet sinüs boşluklu kiriş ve iki adet uzay kafes sistemin ağırlık optimizasyonu yapılıp bunların problemlerde verdikleri sonuçlara göre performansları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study recently developed meta-heuristic optimization techniques; Tree-Seed Algorithm (ATA), Crow Search Algorithm (KAA) and Symbiotic Organisms Search (SOA)'s performances has been investigated by applying on sinusoidal beam and space truss problems. In the optimization of sinusoidal beam, evaluation capacity and design principles are taken into consideration in the Eurocode specification as design constraints. The profile chart for the design of the beam is designed as the design variables of the gap graphic design of the section and sinusoidal beam to be selected. The basic principles in American steel regulation (ASD 89) have taken into account as design variables. Weight optimization of two sinusoidal beams and two space truss systems with performance optimization methods and their performance according to the results of these problems are discussed.