Türkiye'de yerel medya sorunlarının yerel gazete çalışanları üzerinden incelenmesi ve çözüm önerileri
The examination of local media problems in Turkey through local journal and suggestions for solutions
  1. Tez No: 799227
  2. Yazar: İBRAHİM DELİBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KIRDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmada, Türkiye genelindeki yerel gazete çalışanları üzerinden yerel gazetelerin sorunlarının tespiti amaçlanmıştır. Bu bağlamda belirlenen kriterlere uygun olan 942 yerel gazetenin çalışanları ile çalışma yürütülüş ve bu çalışanlar içerisinden 702 kişiden elde edilen veriler araştırmanın veri kaynağını oluşturmuştur. Araştırma betimsel tarama yaklaşımı ile gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda, literatürde benzer çalışmalarda kullanılan ölçekler ve yedi coğrafi bölgeden seçilen ikişer yerel gazete çalışanları ile yapılan görüşmeler neticesinde tespit edilen sorunlar araştırma ölçeğinin oluşturulmasında kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından Dağ (2018)'in geliştirdiği ölçek referans alınarak ve bu ölçek geliştirilerek hazırlanan anket formunun yapı geçerlilik çalışması gerçekleştirildikten sonra analizlerde kullanılmıştır. Bu bağlamda ölçek için açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizlerinden yararlanılmıştır. Ayrıca ölçek güvenilirliğinin tespiti için split-half ve Cronbach's Alpha iç tutarlılık analizlerinden yararlanılmış ve elde edilen analiz sonuçları neticesinde oldukça güvenilir ve tutarlı bir ölçek yapısının oluştuğuna kanaat getirilmiştir. Yapılan analizler, yerel medya çalışanlarının sorun alanlarının demografik özelliklere bağlı olarak farklılaştığını göstermektedir. Katılımcılar, ücret ve yan haklar, işyeri kaynaklı sorunlar, eğitim kaynaklı sorunlar, çevresel sorunlar bağlamlarında daha belirgin bir sorun algısı sergilemişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine the problems of local newspapers through local newspaper employees throughout Turkey. In this context, the study was carried out with the employees of 942 local newspapers that comply with the determined criteria, and the data obtained from 702 people among these employees constituted the data source of the research. The research was carried out with a descriptive survey approach. In this direction, the scales used in similar studies in the literature and the problems identified as a result of interviews with two local newspaper employees selected from seven geographical regions were used in the creation of the research scale. After the construct validity study of the questionnaire, which was prepared by the researcher by taking the scale developed by Dağ (2018) as a reference and by developing this scale, it was used in the analyzes. In this context, exploratory and generating factor analyzes were used for the scale. In addition, split-half and Cronbach's Alpha internal consistency analyzes were used to determine the reliability of the scale, and it was concluded that a very reliable and consistent scale structure was formed as a result of the analysis results. The analyzes show that the problem areas of local media workers differ depending on the demographic characteristics. Participants exhibited a more pronounced perception of problems in the context of wages and benefits, workplace-related problems, education-related problems, and environmental problems.