Yalpa omurga geometrisinin sönüm karakteristikleri üzerine etkilerinin deneysel ve sayısal olarak incelenmesi
Experimental and numerical investigation of the effects of bilge keel geometry on damping characteristics
- Tez No: 799242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE PEŞMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Yalpa hareketinden kaynaklanan büyük yalpa genlikleri istenmeyen durumlardan birisidir, bundan ötürü yalpa hareketinin ve bununla doğrudan bağlı olan yalpa sönümünün detaylıca analiz edilmesi önem arz etmiştir. Bu tez çalışmasında farklı tip geometrik şekillere sahip yalpa omurgalarının gemi modeli üzerindeki yalpa ve sönüm karakteristikleri farklı yalpa genlikleri altında deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Deneyler ve sayısal analizler sonucunda elde edilen boyutsuz yalpa sönüm katsayıları karşılaştırıldığında, alışılagelmiş olan levha omurga şeklinin dışındaki geometrik şekilli yalpa omurgalarının farklı yalpa sönüm katsayılarına sahip olduğu görülmüştür. Yalpa omurgalarının geometrik özelliklerinin etkili olduğu görülmüştür. Köşeli uç kısma sahip yalpa omurgalarının daha yüksek yalpa sönüm katsayılarına sahip olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlardan hareketle, yalpa omurgası uç girdap büyüklüğünü ve dolayısıyla da yalpa sönüm katsayısını artırabilmek için, yalpa omurgası tasarımlarında levha köşe ve uçlarının sivriltilmesi önerilmiştir. Ikeda yöntemi ile de karşılaştırmalar yapılmış olup, Ikeda yöntemini iyileştirmek için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Large roll amplitudes due to roll motion are undesirable. For this reason, it is important to analyze the roll motion and the roll damping directly related to it in detail. In this thesis, the roll and damping characteristics of bilge keels with different types of geometric shapes on the ship model are investigated experimentally and numerically under different roll amplitudes. From the comparison of the dimensionless roll damping coefficients obtained by experiments and numerical analyses, it is seen that geometrically shaped bilge keels other than the usual plate bilge keel shape have different roll damping coefficients. It has been observed that the shape features of the bilge keels are effective on roll damping. Roll keels with sharper tip ends are found to have higher roll damping coefficients. Based on these results, it has been suggested that the corners and tip ends of the plate should be sharpened in roll keel designs in order to increase the roll damping coefficient. Also, comparisons are made with the Ikeda method, and suggestions are made to improve it.