Tarihi hamamların yapısal analizi ve restorasyon uygulaması
Structural analysis and restoration practice of historical baths
- Tez No: 799275
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÇAVUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasında, tarihi yığma yapılar hakkında temel kavramlardan bahsedilmiş, yapının alabileceği hasar biçimlerine ve uygulanabilecek onarım güçlendirme yöntemlerine değinilmiştir. Tarihi bir yapıya uygulanacak restorasyonun ilkeleri ile restorasyon süreci açıklanmıştır. Tezin ana konusu olan ve örnek olarak seçilen yapı, Klasik Osmanlı Dönemi'nde inşa edilen ve Samsun'da bulunan Tarihi Şifa Hamamı'dır. Yapının konumu, tarihçesi, deprem durumu, mimari ve yapısal özellikleri, mekanları, taşıyıcı elemanları, kullanılan yapı malzemeleri ve malzeme analizi konularına yer verilmiştir. Yapının aldığı hasarlar, uygulanan restorasyon ve güçlendirme çalışması, çağdaş eklentiler hakkında bilgiler verilmiştir. Elde edilen bu bilgiler ve yapının mevcut projeleri kapsamında Şifa Hamamı'nın özgün olduğu tespit edilen hali, SAP2000 yazılımı yardımı ile modellenmiştir. Modelleme yapılırken yapının malzeme mekanik değerleri, yerel zemin koşulları ve 2018 yılında yayınlanan Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği dikkate alınmıştır. Bu model ile hamam yapısının statik ve dinamik yükler etkisinde gösterdiği yapısal davranış performansı analiz edilmiştir. Örnek yapıya uygulanan analiz sonucunda hasar alması muhtemel yapı elemanları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, basic concepts about historical masonry structures are mentioned, the types of damage that the structure can take and the repair and strengthening methods that can be applied are mentioned. The principles of restoration to be applied to a historical building and the restoration process are explained. The building, which is the main subject of the thesis and chosen as an example, is the Historical Şifa Bath, which was built during the Classical Ottoman Period and located in Samsun. The location of the building, its history, earthquake situation, architectural and structural features, spaces, load-bearing elements, building materials used and material analysis are included. Information about the damage to the building, restoration and strengthening work, and modern additions are given. Within the scope of this information obtained and the existing projects of the building, the original version of Şifa Hamam was modeled with the help of SAP2000 software. While modeling, the material mechanical values of the building, local soil conditions and the Turkish Building Earthquake Code published in 2018 were taken into account. With this model, the structural behavior performance of the bath structure under the influence of static and dynamic loads has been analyzed. As a result of the analysis applied to the sample structure, the structural elements that are likely to be damaged were determined.