Osmanlı Devleti'nde Haremeyn ikramiyeleri
Haremeyn bonus in Ottoman Empire
  1. Tez No: 799276
  2. Yazar: YASİN ODABAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ TEKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Osmanlı Devleti, kuruluş yıllarından itibaren Haremeyn olarak nitelendirilen Mekke ve Medine'ye ehemmiyet göstermiş, maddi-manevi desteklerini buradan hiçbir zaman esirgememiştir. Özellikle Mısır'ın fethinden (1517) sonra, Hicaz'ın Osmanlı hâkimiyetine girmesiyle buraya verilen önem daha da artmıştır. Bu minvalde 19. Yüzyılda Osmanlı başşehri İstanbul'a, Mekke ve Medine'den gelen Haremeyn halkı devlet vazifelilerinin evlerinde, devlet konaklarında ve misafirhanelerde ağırlanmış, kendilerine izzet ve ikramda bulunulmuş, memleketlerine dönüşleri sırasında ise hediyeler ve harçlıklar verilmiştir. 1846 yılında kabul edilen bir nizamnameyle her yıl İstanbul'a gelen Haremeyn ahalisine dağıtılmak üzere, memur maaşlarından“Haremeyn ikramiyesi”adıyla bir miktar para kesilip tahsis edilmiştir. Osmanlı memleketindeki memurlardan yılda bir defaya mahsus olarak maaşının yüzde onu, Rumi yılın başlangıç ayı olan martta kesilmekteydi. Evkaf ve Maliye nezaretlerinin idaresinde olan bu hizmet, Haremeyn tercümanları vasıtasıyla yürütülmekteydi. Yaklaşık olarak 70 yıl sürdürülen bu uygulama, I. Dünya Savaşı sırasında Hicaz topraklarının 1916'da elden çıkma sürecine girmesiyle bitme noktasına gelmiş ve böylelikle son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire gave a good deal of importance to Mecca and Medina, which have been known as Haremeyn for long ages, and never withheld its material and moral support from there. Especially after the conquest of Egypt (1517), the importance given to Hijaz increased even more with the Ottoman domination. In this way, the people of Haremeyn, who came to the Ottoman capital Istanbul in the 19th century from Mecca and Medina, were hosted in the residences of state officials, mansions and guesthouses, they were honoured and treated, and when they returned to their homes, they were given gifts and pocket money. With a regulation adopted in 1846, a certain amount of money called“Haremeyn bonus”was deducted and allocated from the salaries of civil servants to be distributed to the people from Haremeyn who came to Istanbul every year. Once a year, ten percent of the salary of the civil servants in the Ottoman country was deducted in March, the first month of the Rumi calendar. This service, administered by the Foundations and the Ministry of Finance, was carried out by the Haremeyn translators. Lasting for approximately 70 years this practice came to an end when the Hejaz lands were to be sold in 1916 during the WWI.