Yağ dokusu kaynaklı kök hücreler ve trombosit zengin plazmanın kombine kullanımının yağ grefti yaşayabilirliği üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of combined use of platelet-rich plasma and adipose-derived stem cells on fat graft survival
- Tez No: 799359
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM SAVACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı yağ doku kaynaklı kök hücre ve trombosit zengin plazmanın kombine edilerek kullanılmasının yağ grefti yaĢ-şayabilirliği üzerine etkilerini araştırmaktır. Deneyimizde izojen transplantasyon için inbred Fisher 344 sıçanlar kullanıldı. Denekler 4 gruba ayrıldı(n=10)Yağ greftlerine Grup A‟da DMEM(Dulbecco‟s modified Eagle Medium),Grup B‟de trombosit zengin plazma, Grup C‟ de yağ doku kaynaklı kök hücre, Grup D‟de YDKH ve TZP kombinasyonu uygulandı.3 ay sonra sonra yağ greftlerinin ekstirpasyonu yapıldı. Ağırlık ve volüm ölçümleri ile gruplar arasında yağ retansiyonu karşılaştırıldı. Histolojik incelemede her gruptan alınan örneklerde kist, vakuol, fibroblast, intakt adiposit ve kapiller sayıları karşılaştırıldı. Hücre kültürü süpernatantı ile in-vitro yapılan ELİSA testinde kök hücre ve trombosit zengin plazma ile kombine kök hücre grupları arasında büyüme faktörlerinin(VEGF, TGFβ,FGF) seviyeleri karşılaştırıldı. Yağ greftlerinin 3 ay sonra yapılan ekstirpasyonlarında greft retansiyonunun diğer gruplarla karşılaştırıldığında en fazla Grup D‟ de olduğu görüldü. Grup A‟ da ağırlık ve volüm kaybı diğer gruplardan daha fazlaydı.İntakt adiposit ve kapiller sayılarıda Grup D‟de diğer gruplara göre anlamlı olarak yüksekti. TZP ile kombine edilen kök hücre grubunda büyüme faktörü konsantrasyonları daha yüksekti. Sonuç olarak yağ doku kaynaklı kök hücrelerin trombosit zengin plazma ile kombine kullanımı sinerjistik etkiyle revaskülarizasyonu ve buna bağlı olarak yağ grefti yaşayabilirliğini arttırmıştır
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the effect of combined use of adipose derived stem cell and platelet rich plasma on fat graft survival. In the experiment, inbred Ficher 344 rats were used for isogenous form of transplantation. Rats were seperated into 4 groups(n=10).Group A was the operative control group, ın group B platelet rich plasma, ın group C DıI labeled adipose derived stem cell and in group D the combination of platelet rich plasma and DıI labeled adipose derived stem cell were applied to the fat grafts. In histologic examination the number of capillary structures, cyst vacuoles, fibroblasts and intact adipocytes were compared between groups. In vitro growth factor(VEGF, TGFβ,FGF)levels of supernatant were compared between stem cell and stem cell plus platelet rich plasma group using the enzyme- linked immunosorbent assay method. In group D there was more grafted fat retained 3 months later. The loss of graft mass was more significant in group A than the other groups. The number of capillary structures and intact adipocytes were significantly higher in group D.The level of growth factors were significantly higer in stem cell plus platelet rich plasma group. In conclusion, the combined use of adipose derived stem cells and platelet rich plasma synergistically increase revascularization and fat graft survival