Edirne sınır kapılarından giriş yapan Yunan ve Bulgar turistlerin algı ve memnuniyetleri
Perception and satisfaction of Greek and Bulgarian tourists entering through border gates
  1. Tez No: 799360
  2. Yazar: DİLARA SİNECİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL GÖNENÇ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Alışveriş faaliyeti, turizm sektörü içerisinde değerlendirilen, kişilerin genel anlamda hoş vakit geçirmesini sağlayan ve boş zamanlarında gerçekleştirilebilecek bir aktivite unsuru şeklinde tanımlanmaktadır. Günümüz koşulları olarak gösterilen modern çağ döneminde, alışveriş unsurunun büyük bir öneme sahip olduğu görülmektedir. Bu nedenle, hem ekonomik amaçlı hem de boş vakitlerin değerlendirilmesi için gerçekleştirilen alışveriş turizmi, turistik destinasyon merkezlerinde çekiciliğini artıran bir unsur olarak da nitelendirilebilir. Alışveriş turizmi için destinasyon bölgelerinin oldukça önemli olduğu düşünüldüğünde, turistik açıdan gerçekleştirilen bu eylem sırasındaki olumsuzlukların bertaraf edilmesi için gerekli önlemler alınmalıdır. Turistlerin hangi ürünleri satın aldıklarına ilişkin bulguların incelenmesi sırasında, bu ürünlerin hangi demografik özelliklere bağlı olarak değişip değişmediğinin belirlenmesi, öncelikle işletmelere daha sonrasında ise destinasyon bölgesinin daha da cazip hale getirilmesini mümkün kılacaktır. Bu çalışmanın temel amacı ise, Edirne'ye gelen Yunan ve Bulgar turistlerin, bu ziyaret sırasında başta satın aldıkları ürünler olmak üzere, tercih ettikleri ödeme yöntemlerinin neler olduğuna ilişkin gerekli incelenmeler yapılması ve alışveriş sırasında tercih edilen unsurların demografik özelliklere göre değişip değişmediğinin belirlenmesidir. Turistik olarak tercih edilen destinasyon bölgesini ziyarete gelen turistler hakkında gerekli bilgilerin toplanması ve alışveriş sırasında oluşan memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi, öncelikle ürünlerin satın alındığı işletmelerin şekillendirilmesinde ve ziyarete gelen turistlerin demografik özelliklerine uygun olarak turizmi geliştirici önlemlerin alınması için yarar sağlayacaktır. Bu kapsamda gerçekleştirilen araştırma ile ayrıca, söz konusu olan turistlerin profil tipleri belirlenerek, Edirne'de yaptıkları alışverişe ilişkin memnuniyet düzeylerinin ortaya konulması da amaçlanmıştır. Belirtilen amaçlara ulaşmak için literatürde yer alan diğer çalışmalar incelenerek, elde edilen bulguların ışığında bu tanımlayacı nitelikte olan araştırma gerçekleştirilmiştir. Veri toplama yöntemi olarak online ortamda gerçekleştirilen anket metodu seçilmiş olup, kişilerin verdikleri cevaplara yönelik veriler SPSS 26.0 paket programı kapsamında analiz edilmiştir. Araştırmada kullanılan anket formu hem Yunanca hem de Bulgarca çevirisi ile cevaplayıcılara sunulmuştur. Katılımcılara ait demografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorular ile birlikte turizm açısından Edirne'yi neden tercih ettiklerine ilişkin sorular da bulunmaktadır. Aynı zamanda Edirne'nin ziyaret edilmesi sırasında satın alınan ürünlere ve bu ürünlerin satın alınmasında etkili olan nedenler de sorularda yer almaktadır. Edirne'de gerçekleştirilen alışveriş sırasında turistlerin memnuniyet düzeylerini belirlemeye yönelik sorular anket içerisine dahil edilmiştir. Bu sorulara ilişkin verilen cevaplardan hareketle, Edirne'ye gelerek bu araştırmaya katılım sağlayan Yunan ve Bulgar turistlerin profilinin belirlenmesi, satın alınan ürünlerin neler olduğu, hangi amaç doğrultusunda satın alındığı, kimler ile ziyarete gelindiği gibi bilgilerin ortaya konmasını sağlanarak, Edirne'ye ait işletmelere gerekli pazarlama politikasını geliştirmeleri için yol gösterici bulguların ortaya konulabileceği varsayılmıştır. Bu çalışma ile, turistlerin Edirne'de oluşturdukları memnuniyet düzeyleri saptanarak, Edirne'nin turizm yönünden olumlu ve olumsuz özellikleri ortaya konulduğu için, işletmelerin bu konuya ilişkin gerekli önlemler almalarında yeni fikirler geliştirmesi için yardımcı olunabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Shopping activity is defined as an activity element that is evaluated in the tourism sector, provides people to have a pleasant time in general and can be carried out in their spare time. In the modern era, which is shown as today's conditions, it is seen that the shopping element has a great importance. For this reason, shopping tourism, which is carried out both for economic purposes and for the evaluation of leisure time, can also be described as an element that increases the attractiveness of touristic destinations. Considering that the destination regions of shopping tourism is very important, necessary precautions should be taken to eliminate the negativities during this touristic action. During the examination of the findings about which products tourists buy, determining whether these products change depending on which demographic characteristics will make it possible to make the destination region more attractive firstly to the businesses and then to the destination region. The main purpose of this study is to make necessary examinations about the payment methods preferred by the Greece and Bulgaria tourists who are visiting Edirne, especially the products they bought during this visit, and to determine whether the items preferred during shopping change according to demographic characteristics. Gathering the necessary information about the tourists coming to visit the touristic preferred destination region and determining the satisfaction levels during shopping will primarily be beneficial in shaping the businesses where the products are purchased and in taking measures to improve tourism in accordance with the demographic characteristics of the tourists visiting the destination. With the research carried out in this context, it is also aimed to determine the profile types of the tourists in question and to reveal the satisfaction levels of their shopping in Edirne. In order to achieve the stated goals, this descriptive research was carried out in the light of the findings obtained by examining other studies in the literature that had been done before. The online survey method was chosen as the data collection method, and the data regarding the answers given by the individuals were analyzed within the scope of the SPSS 26.0 package program. The questionnaire form used in the research was presented to the respondents in both Bulgarian and Greek translations. Along with the questions to determine the demographic characteristics of the participants, there are also questions about why they prefer Edirne in terms of tourism. At the same time, the products purchased during the visit to Edirne and the reasons for the purchase of these products are also included in the questions. Questions to determine the satisfaction levels of tourists during shopping in Edirne were included in the survey. Based on the answers given to these questions, the profile of Greek and Bulgarian tourists who came to Edirne and participated in this research, what the purchased products are, for what purpose they were purchased, with whom they came to visit, by providing the necessary information to the businesses belonging to Edirne. It is assumed that guiding findings can be put forward for the development of marketing policy. With this study, it is thought that since the satisfaction levels of tourists in Edirne are determined and the positive and negative features of Edirne in terms of tourism are revealed, it is thought that it can be helpful for businesses to develop new ideas in taking the necessary precautions on this issue.