Palyatif bakım ünitesinde tedavi gören hastalara bakım veren bireylerin bakım verme yükü ve depresyon anksiyete stres düzeylerinin incelenmesi
Examination of caregiver burden and depression, anxiety and stress levels of caregivers of patients treated in a palliative care unit
- Tez No: 799603
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NEFİSE BAHÇECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırma, palyatif bakım ünitesinde tedavi gören hastalara bakım veren bireylerin bakım verme yükü ve depresyon anksiyete stres düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki araştırma, İstanbul ilinde bir eğitim ve araştırma hastanesinin palyatif bakım ünitesinde hastalara bakım veren 340 birey ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Bakım Verme Yükü Ölçeği, Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde Student-t Testi, One-Way ANOVA Test, Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Hastalara bakım veren bireylerin yaş ortalaması 42,80±8,33 olup %60,3'ü kadın, %74,1'i evli, %51,5'i lise mezunudur. Hastalara bakım veren bireylerin Bakım Verme Yükü Ölçeği puan ortalaması 58,53±10,48 olarak bulundu. Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği depresyon anksiyete stres alt boyut puan ortalaması sırasıyla 13,26±4,33, 7,90±3,63, 11,52±3,80 olarak bulundu. Hastalara bakım veren bireylerin bakım verme yükü puanları ile depresyon anksiyete stres alt boyutundan almış olduğu puanlar arasında pozitif yönde istatiksel olarak güçlü düzeyde anlamlı ilişki saptandı.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the caregiving burden and depression, anxiety and stress levels of the caregivers of patients treated in the palliative care unit. The descriptive and cross-sectional study was performed with 340 caregivers of patients in the palliative care unit of a training and research hospital in Istanbul. Personal Information Form, Caregiver Burden Scale, and Depression, Anxiety and Stress Scale were used to collect data. Student's t-test, One-Way ANOVA Test, and Pearson correlation analysis were used to evaluate the data. The caregivers' mean age was 42,80±8,33, and 60,3% were women, 74,1% were married, and 51,5% were high school graduates. Their mean score from the Caregiver Burden Scale was 58,53±10,48. Depression, Anxiety and Stress Scale sub-dimension mean scores were 13,26±4,33, 7,90±3,63, and 11.52±3.80 for depression, anxiety and stress, respectively.