Uluslararası kuruluşlarda ve Türk kamu yönetiminde kriz yönetimi: Covid-19 örneği
Crisis management in Turkish public administration and international organizations: Covid-19 sample
  1. Tez No: 799676
  2. Yazar: MERVE DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VASFİYE ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezde kavramsal çerçevede kriz ve kriz yönetiminin ne olduğu, özellikleri ve ortaya çıkmasına neden olan faktörler incelenip Covid-19 sürecinde Türk kamu yönetimi ve uluslararası kuruluşlarda Covid-19 krizinin yönetilmesi için uygulanan politikaların neler olduğuna yer verilmiştir. 2019 Aralık'ta Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19 virüsü çok kısa bir sürede dünya geneline yayılan bir salgın haline gelmiştir. Ve ülkeleri ekonomi, sağlık, eğitim ve daha pek çok yönden olumsuz yönde etkilemiştir. Ve içinde bulunduğumuz 21.yüzyılda tüm dünyayı etkisi altına alarak ülkeleri ve uluslararası kuruluşları bir kriz dönemine sürüklemiştir. Bu kapsamda çalışmada Türk Kamu Yönetimi, Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü'nün politikaları incelenmiştir. Günümüz dünyasında artan etkileşim ve küreselleşme faktörleri nedeniyle hızlı yayılım gösteren bu salgın ulusal bazda bir epidemi olmaktan çıkıp bir pandemiye dönüşmesinden dolayı kararların, uygulanan politikaların ve mücadele sürecinde ortak harekete geçilmesi gereken bir durum olması da uluslararası kuruluşların da süreçte faal olması gereksinimini ortaya çıkartmıştır. Yine de krizle mücadele sürecinde ulusal düzeyde alınan tedbir ve kararların uygulanması için en büyük görev devletlere düşmektedir. Bu nedenlerden dolayı da çalışma kapsamında da Türk kamu yönetim idarelerinin ulusal bazda uyguladıkları politikalar ve uluslararası düzeydeki kuruluşların krizle mücadeledeki hareket planları ve izledikleri politikalar detaylı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, what is the crisis and crisis management, its characteristics and the factors that cause its emergence are examined in the conceptual framework, and what are the policies applied in the Covid-19 process in the Turkish public administration and international organizations to manage the Covid-19 crisis. The Covid-19 virus, which emerged in Wuhan, China in December 2019, has become a worldwide epidemic in a very short time. And it has negatively affected countries in terms of economy, health, education and many more. And in the 21st century we are in, it has taken the whole world under its influence and dragged countries and international organizations into a crisis period. In this context, the policies of the Turkish Public Administration, the United Nations and the World Health Organization were examined in this study. Since this epidemic, which has spread rapidly due to the increasing interaction and globalization factors in today's world, has turned into a pandemic from being an epidemic on a national basis, the decisions, policies implemented and the fact that a joint action must be taken in the struggle process has revealed the need for international organizations to be active in the process. Nevertheless, the biggest task falls to the states for the implementation of the measures and decisions taken at the national level in the process of combating the crisis. For these reasons, within the scope of the study, the policies implemented by Turkish public administration administrations on a national basis and the action plans and policies of international organizations in combating the crisis were examined in detail.