Başlangıç dönemi klasik Türk şiirinde Kaş'ın imge olarak kullanılışı
The use of Kaş as image in classical Turkish poetry in the beginning period
  1. Tez No: 799719
  2. Yazar: İLKNUR PALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma, başlangıç dönemi klasik Türk edebiyatı şairlerinin divanlarında sevgilinin güzellik unsurlarından kaşın imge olarak kullanımını konu edinmektedir. Bu kapsamda, 14. yüzyıl şairlerinden Hoca Dehhanî; 15. yüzyıl şairlerinden Şeyhî, Ahmedî, Necatî Bey, Mesihî ve Ahmet Paşa'nın divanları örneklem alanı olarak seçilerek çalışma sınırlandırılmıştır. Çalışmada, öncelikle Klasik Türk şiirinde genel olarak kaş ve kaş imgesinin önemi açıklanmıştır. Ardından ana bölüm olan“Kaşla İlgili Tasavvurlar”başlığı altında ise kaş, somut ve soyut imgelem başlıkları altında müşebbehün bihleri üzerinden derinlemesine incelemeye tabi tutulmuştur. İncelemelerde eserlerde geçen beytin literal okuması verilmiş; sonra semantik ve retorik okuması yapılmıştır. İncelemeler sonucunda araştırmanın sayısal verilerle genel değerlendirmesi ortaya konularak kaş imgesinin, ilgili dönemdeki gelişim çizgisi görünür kılınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the distribution, characteristics and functions of 'eyebrow' and 'eyebrow' in the works of poets of the early period in Turkish Literature are discussed. For the purpose of examining the eyebrow and various analogies of the eyebrow 14. together with Hoxha Dehhani, one of the poets of the century, 15.couplets have been selected from the ghazals of the poets of the century Şeyhî, Ahmedi, Necati Bey, Mesihî and Ahmet Paşa. Thus, hilal mazmunu's 14th century with examples from the poets of the beginning period. And 15. Its importance has been based on usage angles in the century. In the introduction part of the study, the eyebrow was explained in general, and then the place of the eyebrow in Turkish Literature was examined. Later, the eyebrow that influenced classical Turkish poetry and every element related to the eyebrow was evaluated (crescent, dagger, bow, violin, etc.) phrases are categorized according to their nature. Some abstract concepts of eyebrow in classical Turkish poetry have been studied in the field of Turkish literature of the early period